Bydgoszcz
10C
Opady
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 10 • L 10
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBydgoszcz z nowym połączeniem kolejowym? Szynobusem do Berlina
Arriva Bydgoszcz Główna
07.01.2016 | 00:04

Bydgoszcz z nowym połączeniem kolejowym? Szynobusem do Berlina

Od 1 marca połączenie ze stolicą Niemiec planują uruchomić wspólnie Przewozy Regionalne oraz spółka Arriva.

Na zdjęciu: Pociągi Arrivy będą zatrzymywały się między innymi w Bydgoszczy oraz Pile.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Do trzech razy sztuka – wszystko wskazuje na to, że właśnie za trzecim podejściem, od 1 marca uruchomione zostanie połączenie kolejowe z Torunia do Berlina przez Bydgoszcz, Piłę i Gorzów Wielkopolski.

Taka deklaracja padła jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia podczas sesji sejmiku województwa lubuskiego. Nowy termin, choć jeszcze niepotwierdzony na sto procent, uważany jest za realny. Za połączenie miałyby odpowiadać Przewozy Regionalne, ale na trasie kursowałyby szynobusy Arrivy. Dlaczego? Z uwagi na posiadaną przez spółkę będącą częścią Deutsche Bahn homologację na niemieckie tory. PR nie mogą obsługiwać trasy samodzielnie, bowiem Pesa, u której władze regionu zamówiły pociągi typu Link, nie uzyskała jeszcze tych uprawnień.

Kreślony aktualnie scenariusz zakłada początek kursów za nieco ponad siedem tygodni. Rano w kierunku Berlina wyruszałyby dwa pociągi – pierwszy z Torunia, a drugi – z Gorzowa. Z grodu Kopernika szynobus wyjeżdżałby tuż przed godziną piątą, aby o 8:20 zameldować się w Gorzowie, a około 10:30 – w stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Pociąg „gorzowski” startowałby o 5:12, a na stacji Berlin Lichtenberg meldowałby się krótko przed godziną 7:30. Powrót zaplanowano na godziny popołudniowe – pociąg składający się z dwóch szynobusów wyjeżdżałby o 18:37, a na stację końcową w Toruniu Wschodnim docierałby przed północą.

Zarówno przedstawiciele Przewozów Regionalnych, jak i Arrivy nie wykluczają, że w przypadku większego zainteresowania możliwe jest wprowadzenie dodatkowych kursów. Na razie trwa zabezpieczanie budżetu – województwo lubuskie przeznaczyło na połączenie kwotę 400 tysięcy złotych. Inicjatorzy połączenia liczą na wsparcie finansowe samorządów województw: wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Na tę chwilę nie jest znana jeszcze ostateczna cena biletu na planowane połączenie.


Powiązane treści