Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 7
4C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeBydgoszczanie protestują przeciwko wycince roślin. Okleili drzewa [ZDJĘCIA]
05.03.2017 | 13:48

Bydgoszczanie protestują przeciwko wycince roślin. Okleili drzewa [ZDJĘCIA]

Białe kartki z kolorowymi napisami zwracają uwagę przechodniów.

Zdjęcia: nadesłane

„Proszę przechodniu, uratuj mnie przed Szyszko” – to jeden z kilku napisów zamieszczonych na kartkach przyklejonych do drzew znajdujących się na terenie skweru Inwalidów Wojennych w Bydgoszczy. Kolorowe litery na białych arkuszach przyciągają uwagę przechodniów. Zobaczcie sami!

ZOBACZ TEŻ: Mniej drzew nad Brdą. Rośliny znikają z bydgoskiej Wenecji [ZDJĘCIA, SONDA]

Oklejanie drzew to jedna z form ukazania sprzeciwu wobec ustawy umożliwiającej wycinkę drzew bez ubiegania się o zgodę na to. W całej Polsce organizowane są przeróżne akcje. W niektórych miejscach działacze zasadzają symboliczne drzewka, które mają zwrócić uwagę władz na „rzeź drzew”. Natomiast w Warszawie aktywiści Greenpeace Polska odwiedzili miejsca, w których niedawno doszło do wycinki drzew. W każdym z nich wyświetlili z projektora twarz ministra środowiska Jana Szyszki z podpisem „Tu byłem”.

Takich, jak i innych działań zapewne będzie znacznie więcej. Problem zauważają nie tylko mieszkańcy, ale też osoby zajmujące się dbaniem o środowisko. Nie wiadomo ile drzew już wycięto. Ich liczba stale rośnie.

Kontrolę nad tym ma zapewnić jedna z dwóch propozycji zmian w przepisach. W nowelizacji ustawy ma pojawić się zapis informujący o konieczności zgłaszania wycinki drzew do organów gminy, samorządu. Druga zmiana dotyczyć ma sprzedaży działki, na której wycięto rośliny. Takiej nieruchomości nie będzie można sprzedać przez okres pięciu lat. Zmiany mają być wprowadzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu (8-10 marca).


Powiązane treści