Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 1 • L 0
2C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeBydgoszczanie solidarni z Białorusią – pikieta na Mostowej [ZDJĘCIA]
21.08.2020 | 23:51

Bydgoszczanie solidarni z Białorusią – pikieta na Mostowej [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

W Bydgoszczy odbyła się w piątkowe (21 sierpnia) popołudnie pikieta solidarności z Białorusinami. Pojawili się na niej m.in. prezydent Rafał Bruski i europoseł Radosław Sikorski.

Piątkową pikietę zorganizował Stan Równości, a podczas niej kilkukrotnie puszczana była białoruska wersja piosenki „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Podczas pikiety solidarności pojawili się także Białorusini, którzy mieszkają w Bydgoszczy i opowiadali o dramatycznych obrazach m.in. ze stolicy kraju, Mińska. – Te protesty na Białorusi i tutaj są od serca, nie mamy żadnych liderów – opowiadała jedna z uczestniczek. Głos zabrał także Radosław Sikorski. Przypomniał, że Europa przygotowuje sankcje wobec polityków białoruskich. – Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tymi obrazami, które do nas napływają z Białorusi, takie rzeczy w Europie po prostu nie powinny się dziać – mówił.

Sikorski przypomniał także wydarzenia z bydgoskiego Marca 1981 i balkon kamienicy przy Starym Porcie, gdzie przemawiał Lech Wałęsa. – Na ulicy był tłum, który domagał się wolności pod flagą Solidarności, chciał wolnych wyborów, wolności stanowienia o sobie, Wolnych Związków Zawodowych – dodawał. Zdaniem Sikorskiego to, że Białorusini upomnieli się o swoje prawa, to wyraz z ich strony ogromnej odwagi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści