Bydgoszcz
5C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 4
8C
Sob
5C
Nd
5C
Pon
9C
Wt
5C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaBydgoszczanin dyrektorem Teatru Kameralnego
teatr kameralny bydgoszcz
30.08.2019 | 09:34

Bydgoszczanin dyrektorem Teatru Kameralnego

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać Teatr Kameralny po zakończeniu budowy.

Fot. UMB

Mariusz Napierała został wybrany na dyrektora nowej placówki kulturalnej w Bydgoszczy – Teatru Kameralnego.

Zgodnie z niedawną uchwałą rady miasta, ratusz powołał do życia nowe placówki kulturalne – Park Kultury, obejmujący Młyny Rothera oraz Teatr Kameralny. W maju miasto ogłosiło konkursy na dyrektorów nowych instytucji. Zgodnie z wymogami konkursu na szefa Teatru Kameralnego, chętni na posadę musieli udokumentować doświadczenie w pracy w segmencie kultury i nauki i zaprezentować autorską wizję kierowania instytucją – z jednej strony pokazać swój pomysł na strukturę organizacyjną instytucji, a z drugiej zarys repertuaru na lata 2020-2023.

Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej w sprawie wyboru dyrektora instytucji, która będzie miała swoją siedzibę w budowanym obiekcie na rogu Grodzkiej i Podwale, odbyło się 11 lipca. W komisji zasiadły tak znane postaci jak Katarzyna Figura, Leonard Pietraszak czy Paweł Łysak. Reprezentantkami miasta w jury były zastępczyni prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz i dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej Magdalena Zdończyk.

Podczas lipcowego posiedzenia komisja zadecydowała, że drugiego etapu rywalizacji o stanowisko dyrektora zakwalifikowało się sześciu kandydatów: Agnieszka Jagiełło, Mariusz Napierała, Sławomir Czarnecki, Henryk Hryniewicki, Dariusz Kordek i Beata Waszak.

Drugie posiedzenie komisji konkursowej, która miała wskazać kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Kameralnego, odbyło się wczoraj (28 sierpnia) komisja zarekomendowała Mariusza Napierałę na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski zaakceptował rekomendację komisji.

Mariusz Napierała urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego. Studiował na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2000 roku uzyskał dyplom magistra sztuki. Od 2007 roku na stałe współpracuje z Operą Nova, gdzie zrealizował kilka autorskich projektów scenografii, m.in. do baletu Pan Twardowski, baletu Kopciuszek, opery Rusałka, baletu Dziadek do orzechów czy przedstawienia baletowego dla dzieci Magiczne zabawki. Regularnie od 11 lat tworzy scenografię i kostiumy do Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych w Operze Nova.

Napierała współpracuje także z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Projektował scenografię do przedstawień dyplomowych wydziału wokalno-aktorskiego w ramach Operowego Forum Młodych. Pracował też z wieloma teatrami w Polsce, m. in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie czy Teatrem Groteska w Krakowie. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści