Bydgoszcz
1C
Śnieg
83% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 2 • L -0
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleBydgoszczanka straciła 76 tysięcy złotych. Oszczędności życia przekazała na badania
koronawirus bydgoszcz
02.07.2021 | 10:25

Bydgoszczanka straciła 76 tysięcy złotych. Oszczędności życia przekazała na badania

Na zdjęciu: Kobieta straciła ponad 70 tysięcy złotych.

Fot. freeimages

Bydgoszczanka straciła 76 tysięcy złotych po tym, jak przekazała pieniądze rzekomemu policjantowi. Złodziej wziął gotówkę pod pozorem pobrania odcisków linii papilarnych z banknotów.

Otrzymanie o kradzieży metodą na policjanta funkcjonariusze ze Śródmieścia otrzymali w poniedziałek. Na telefon stacjonarny 89-letniej pokrzywdzonej zadzwoniła kobieta, która podała się za policjantkę. W trakcie rozmowy przekonała pokrzywdzoną, aby ta oddała swoje oszczędności do badań. – Seniorka usłyszała historię dotyczącą prowadzonej przez policję akcji w sprawie złodziei pieniędzy dostarczanych przez listonoszy. Z jej relacji wynikało, że policjanci kontaktują się z osobami odbierającymi emerytury od listonoszy celem pobrania odcisków linii papilarnych z otrzymanych banknotów i ich porównania z posiadanymi odciskami wytypowanych sprawców. W związku z tym do miejsca zamieszkania seniorki zostanie wysłany nieumundurowany policjant, któremu należy przekazać pieniądze, które po badaniach daktyloskopijnych zostaną zwrócone – relacjonuje podkom. Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy.

Niestety, bydgoszczanka uwierzyła w przedstawioną historię i przekazała mężczyźnie oszczędności w kwocie 76 tysięcy złotych. Po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana. Policjanci ostrzegają, że nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazania pieniędzy. Takie sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami.

Ofiarami oszustw „na wnuczka” i „na policjanta” najczęściej są osoby starsze. Metoda działania zawsze jest podobna. Najczęściej oszuści wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a także policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

– Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach i uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję – przestrzega podkom. Kowalska.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści