Bydgoszcz
0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 0 • L -1
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleBydgoszczanka straciła kilkaset tysięcy złotych. Uwierzyła w Orlen i prezydenta
20.10.2021 | 09:48

Bydgoszczanka straciła kilkaset tysięcy złotych. Uwierzyła w Orlen i prezydenta

Na zdjęciu: Policjanci z Wyżyn prowadzą sprawę oszustwa.

Fot. Szymon Fiałkowski

84-letnia kobieta została oszukana na kwotę 380 tysięcy złotych. Myślała, że inwestuje w akcje spółki „Orlen”, co miał potwierdzać wizerunek Prezydenta Rzeczypospolitej.

Sprawą zajmują się policjanci z Wyżyn. Jak ustalili, w październiku poszkodowana kobieta znalazła na jednym z portali społecznościowych stronę reklamującą możliwość zakupu akcji spółki „Orlen”. – Strona ta dla uwierzytelnienia opatrzona była wizerunkiem Prezydenta Rzeczypospolitej. Kobieta chcąc uzyskać więcej informacji o rzekomej inwestycji kliknęła w znajdujący się tam link. Po pewnym czasie zadzwonił do niej mężczyzna, który twierdził, że ma jej numer telefonu z konta na portalu społecznościowym – mówi kom. Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy.

Mężczyzna poinformował, że jest pracownikiem firmy inwestującej na giełdzie. Przekazał kobiecie, że skontaktuje się z nią kolejna osoba, która przekaże dalsze instrukcje. Tak się rzeczywiście stało. Drugi z oszustów polecił zainstalować specjalną aplikację, która okazała się oprogramowaniem do zdalnej obsługi pulpitu. Następnie bydgoszczanka zrobiła przelew na 900 zł, udostępniając w ten sposób sprawcom dostęp do jej kont. Następnie jeszcze kilka razy kontaktowała się z oszustami, którzy potwierdzali, że jej pieniądze już zarabiają. W międzyczasie uzyskali wszelkie dane do wykonywania przelewów i ich uwierzytelniania, przelewając łączną kwotę 380 tysięcy złotych.

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów.  – Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję – ostrzega kom. Lidia Kowalska z KWP Bydgoszcz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści