Bydgoszcz
1C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 5 • L -1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleBydgoszczanki oszukane na ponad 78 tysięcy złotych. Przestępcy działali na Błoniu
18.01.2022 | 12:22

Bydgoszczanki oszukane na ponad 78 tysięcy złotych. Przestępcy działali na Błoniu

Na zdjęciu: Policja/zdj. ilustracyjne

Fot. SF

W poniedziałek (17 stycznia) trzy bydgoszczanki zostały oszukane metodą na policjanta. Straty łącznie oszacowano na ponad 78 tysięcy złotych. 

Jak przekazuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy, w poniedziałek funkcjonariusze z bydgoskiego Błonia otrzymali zgłoszenia dotyczące trzech oszustw metodą na tzw. policjanta. W wypadku pierwszego z nich okazało się, że sprawcy kontaktując się telefonicznie z 72-latką podawali się nie tylko za policjanta, ale także za prokuratora i pod legendą wypadku drogowego z udziałem jej córki nakazali przekazanie kurierowi pieniędzy. – Pokrzywdzona to uczyniła. Straciła w ten sposób 40 tysięcy złotych – opisuje kom. Kowalska.

Wczoraj oszukano także dwie inne seniorki. Kolejną ofiarą przestępców była 71-letnia bydgoszczanka. – Telefonujący do kobiety mężczyzna podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i pod legendą zagrożonych pieniędzy na koncie nakłonił seniorkę do dokonania przelewu na wskazane konto. Bydgoszczanka uwierzyła w tę historię i wykonała przelew na ponad 18 tysięcy złotych – relacjonuje komisarz.

Natomiast 78-latka z Błonia odebrała telefon od oszusta, który podał się za funkcjonariusza policji i pod legendą rzekomego włamania do mieszkania, nakazał przekazanie bezpośrednio w domu nieumundurowanemu policjantowi posiadanych przez kobietę środków pieniężnych. Zgłaszająca po przybyciu mężczyzny do domu przekazała pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych.

Wszystkie trzy pokrzywdzone po pewnym czasie zorientowały się, że zostały oszukane i wówczas zgłosiły ten fakt policji – zaznacza kom. Kowalska. I dodaje, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna seria oszustw „na policjanta”. Bydgoszczanki straciły oszczędności życia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments