Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleBył postrachem dilerów narkotykowych w Bydgoszczy i nie tylko. Teraz odchodzi na emeryturę
Bazyl policja Bydgoszcz
14.11.2020 | 17:10

Był postrachem dilerów narkotykowych w Bydgoszczy i nie tylko. Teraz odchodzi na emeryturę

Na zdjęciu: Asp. sztab. Radosław Kwiatkowski z psem Bazylem i podziękowaniami za służbę owczarka niemieckiego.

Fot. KWP Bydgoszcz / mat. prasowe

Numer – 14958. Nazwa urzędowa – Eguro. Ale wszyscy bydgoscy funkcjonariusze znali go jako Bazyla. Owczarek niemiecki o tym imieniu po kilkuletniej służbie w policji odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Potrafił znaleźć narkotyki w najbardziej niedostępnych miejscach. Jak opowiadają sami policjanci – nawet w schowku umieszczonym w… wózku inwalidzkim. Był wykorzystywany do operacji antynarkotykowych na terenie całego regionu. Wielokrotnie działania Bazyla i jego opiekuna – asp. sztab. Radosława Kwiatkowskiego pozwalały doprowadzić handlarzy narkotykami do sądu.

Jak poinformował niemal w przeddzień jedenastych urodzin Bazyla kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, owczarek kończy swoją służbę w policji. – Pies jest wycofywany ze służby ze względu na swój wiek. Służbę pełni zazwyczaj od 8 do 10 lat. Bazyl z dniem 31 października został wycofany ze służby – mówi kom. Słomski.

Historia jego pracy sięga 2014 roku, gdy – jako pies po przejściach (miał wcześniej trzech właścicieli) – trafił do wspomnianego Radosława Kwiatkowskiego. Wcześniej w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach został wyszkolony do wyszukiwania zapachów narkotyków. Stamtąd przekazano go do bydgoskiej komendy miejskiej. – Dzięki codziennej pracy nabrał szybko zaufania do swojego nowego i ostatniego właściciela – wskazuje kom. Słomski. Ostatniego, bo po przejściu na emeryturę Bazyl zamieszka ze swoim opiekunem. To powszechna praktyka w przypadku policyjnych psów.

W trakcie swojej „kariery” w policji Bazyl był wraz z przewodnikiem wzywany do przeszukiwania mieszkań, domów, posesji czy samochodów w całym województwie kujawsko-pomorskim. Asp. sztab. Radosław Kwiatkowski wspomina dwie niecodzienne historie. – Zadzwonili do nas kiedyś policjanci z Chełmna. Mieli podejrzewanego i wiedzieli, że na sto procent posiada narkotyki. Przeszukiwali jednak jego mieszkanie i piwnice – bez rezultatu. Wtedy weszliśmy my, Bazyl odkrył, że narkotyki są schowane w piwnicy, która należała do schorowanej starszej kobiety, która z niej nie korzystała. Podejrzewany mężczyzna zrobił sobie tam magazyn z amfetaminą – wspomina Kwiatkowski. I dodaje, że autentyczna jest historia ze schowkiem w wózku inwalidzkim. – Miało to miejsce chyba na Szwederowie. Również w tym wypadku podczas przeszukania kryminalni niczego nie znaleźli. W mieszkaniu przebywało kilka osób i Bazyl zaczął chodzić za osobą poruszającą się na wózku. Osoba ta zaczęła się nerwowo zachowywać. Nie bez powodu – jak się okazało. W specjalnej kieszeni ukryte były narkotyki – relacjonuje.

Asp. sztab. Kwiatkowski od blisko dwóch dekad jest przewodnikiem policyjnych psów. Aktualnie zajmuje się również drugim z nich – Tropikiem.

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści