Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIByło nadzwyczajnie!
19.04.2016 | 23:25

Było nadzwyczajnie!

O XXVIII uroczystej, nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Bydgoszczy jeszcze długo będzie się pamiętać...

Na zdjęciu: Urodziny bez jubileuszowego tortu? To nie urodziny!

Fot. Stanisław Gazda

Jak na  nadzwyczajną, urodzinową sesję z okazji 670. urodzin Miasta Bydgoszczy przystało – było dostojnie, uroczyście, godnie i nadzwyczajnie…

XXVIII uroczystą nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Bydgoszczy poprzedziło odśpiewanie przez chór akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego patetycznej pieśni Gaude Mater Polonia, którą podziękowano królowi Kazimierzowi III Wielkiemu za 670 lat naszego miasta.

A w gościnne progi Filharmonii Pomorskiej gospodarze uroczystości – Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sobociński zaprosili delegację partnerskiego miasta Wilhelmshaven, parlamentarzystów Ziemi Bydgoskiej, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, reprezentantów miejskich i wojewódzkich służb i straży, władze sąsiedzkich miast i gmin, wielu środowisk, stowarzyszeń i instytucji kształtujących oblicze Bydgoszczy, a także bydgoszczan świętujących urodziny swej miejskiej ojczyzny.

Uroczystą XXVIII Sesję Rady Miasta rozpoczął komendą do wprowadzenia Sztandaru Miasta Bydgoszczy Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sobociński. Zabrzmiał Hejnał Bydgoszczy. Po nim Zbigniew Sobociński skierował myśli obecnych na Sali w przeszłość, ku wspomnieniom sprzed wieków, skupieniu się na chwili, kiedy królewski podpis złożony pod aktem lokacyjnym rozpoczął przyszłość Bydgoszczy – grodu nad Brdą i Wisłą. Rozpoczął dzieje lepsze i gorsze, prób trudnych i radosnego świętowania, upadków i wzlotów.

-Jeden królewski podpis wystarczył – mówił Przewodniczący Rady Miasta – by to miejsce na ziemi nabrało miejskiego życia, siły rozwoju i nadziei na militarne i gospodarcze wzmocnienie Królestwa Polskiego. Dla dzisiejszej Bydgoszczy i dla jej przyszłości o wiele większe znaczenie mają jednak nasze podpisy, nasze wybory i decyzje, nasze nadzieje i marzenia.(…)Kierujemy więc nasze myśli ku przyszłości, rozwojowi, naprawdę ważnym celom, aby przetrwały dla następnych pokoleń, by one mogły nam kiedyś podziękować za nie równie uroczyście, jak my dziś dziękujemy królowi Kazimierzowi Wielkiemu.

Prezydent Rafał Bruski przyznał, że szanse, które wraz z powstaniem miasta nasi poprzednicy otrzymali – wykorzystali ją we właściwy sposób. Jaka jest dziś nasza Bydgoszcz? – zapytał retorycznie. Pewnie taka, jak zwycięskie hasło jednego z konkursów: „Bydgoszcz urzeka”, odwołujące się do piękna miasta, jego architektury, zieleni, ale tak jak od wieków, skłania się ku rzece. Ale w taki dzień, jak dzisiaj, zwracamy również uwagę na to, co jest najmocniejszą stroną miasta.

-Bydgoszcz jest miastem bardzo muzycznym – mówił prezydent – Bydgoszcz jest bardzo międzynarodowa z sześciuset firmami zagranicznymi które tu zakotwiczyły, ale też ze strukturami NATO i z partnerstwami, które miasto nawiązało, między innymi z Wilhelmshaven.

Jego nadburmistrz Andreas Wagner, kończąc swoje wystąpienie powiedział: „Życzę sobie i Wam, by nasze partnerstwo przetrwało jeszcze wiele dziesięcioleci, rozwijało się, kwitło i wzrastało”.

Jak wcześniej, w trakcie swojego wystąpienia zauważył rezydent Rafał Bruski: „Nawet najlepszy prezydent, najlepsza rada miasta, bez wsparcia mieszkańców, ich pomysłowości, bez dobrych menadżerów, twórców kultury i wielu innych społeczników, niewiele są w stanie zmienić”. A  że najlepszych ambasadorów Bydgoszczy trzeba nagradzać w sposób najlepszy – takim najlepszym i najgodniejszym, bo najwyższym wyróżnieniem za zasługi dla Bydgoszczy, jakim dysponuje miasto jest Medal Kazimierza Wielkiego. Otrzymali go: Anna Bańkowska, Marek Gotowski, Mariusz Kończal, Jarosław Edward Wenderlich, Tomasz Zaboklicki (odebrała córka), Aeroklub Bydgoski, Archikonfraternia Literacka Dom w Bydgoszczy oraz Oddział Kliniczny Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka, wraz z Zespołem Wyjazdowym „N” Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dra J. Biziela. Oni poprzez realizowane nad Brdą i Wisłą swoje pasje, czy też bycie liderami, którzy inspirują wiele środowisk – są dziś dumą Bydgoszczy.

Dziękując za wyróżnienie Anna Bańkowska przyznała, że jest ono powodem zaszczytu, radości i satysfakcji, ale też przyczynkiem do refleksji, iż w pracy zawodowej i społecznej nie tylko należy kierować się własnymi sukcesami, ale też trzeba rozglądać się dookoła, by nie stracić z pola widzenia problemów i oczekiwań innych ludzi, regionu i miasta w którym się żyje. Była posłanka życzyła miastu nie tyle dalszego rozwoju co wręcz rozkwitu, a władzom miasta podejmowania jak najtrafniejszych decyzji, służących temu rozkwitowi.

I był wśród obecnych na sali ktoś, dla kogo 670. urodziny jego rodzinnego miasta, zbiegły się z własnymi 80. urodzinami. To wybitny aktor Leonard Pietraszak, uhonorowany Medalem Prezydenta Miasta za zasługi dla promocji i kształtowania pozytywnego wizerunku Bydgoszczy.

– Cieszę się, że mogę świętować 670 urodziny Bydgoszczy, ale dla mnie to nic nowego. Wielu zdumiało się, gdy powiedziałem im, że w mojej pamięci najbardziej utkwiła mi 600. rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich. Doskonale pamiętam, to miejsce z którego, stojąc na jakimś podwyższeniu obserwowałem defiladę z okazji tego nieprawdopodobnego święta, jakim zaraz po wojnie była 600 rocznica urodzin Bydgoszczy. Nikt z Was już tego nie pamięta, ale ja pamiętam…- powiedział Leonard Pietraszak, nagrodzony za te słowa gromkimi brawami. Chciałby dożyć 700. Rocznicy i obiecał, że zrobi wszystko, aby tak było. „Wszystkiego dobrego Kochani! Do zobaczenia” – rzucił w stronę widowni schodząc ze sceny.

Były też inne nagrody: Laur Andrzeja Szwalbego. Kapituła tego wyróżnienia poszukuje swoistych pereł, doceniając te zasługi, które podnoszą znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej i międzynarodowej. Nagrodę tę otrzymała nauczycielka mistrzów nad mistrzami, która do finału ostatniego Konkursu Chopinowskiego wprowadziła aż sześciorga studentów Bydgoskiej Akademii Muzycznej – prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. I tak się złożyło, iż nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy odebrał jej uczeń – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Krzysztof Herdzin.

Kolejna nagroda prezydenta Bydgoszczy – naukowa – trafiła do rąk wybitnej specjalistki w zakresie cystometrii przepływowej roślin, związanej z Wydziałem Rolnictwa i Biotechnologii UTP, twórczyni laboratorium inżynierii genetycznej przy Regionalnym Centrum Innowacyjności – prof.dr hab. Elwiry Śliwińskiej.

Konkurs na najlepszą pracę magisterska, licencjacką, inżynierską i doktorską służącą rozwojowi Bydgoszczy cieszy się coraz większą popularnością. Kapituła nagrody musiała wybierać spośród pond 70. prac. Zwyciężyła praca dotycząca projektu rewitalizacji Wisły w obszarze planowanego portu multimodalnego w rejonie Bydgoszczy/Solca Kujawskiego. Drugie miejsce ex equo zajęły prace opisujące: koncepcję architektoniczną centrum warsztatów plastycznych z przestrzenią wystawienniczą przy ul. Kamiennej w Bydgoszczy, jako miejsce integracji artystycznej lokalnej społeczności oraz  zdalnie sterowany robot do zadań specjalnych. Ich autorzy to kolejno: Łukasz Pieron,  Natalia Mucha, Bartosz Dąbrowski i Szymon Marciński.

Scena Filharmonii Pomorskiej była też miejscem wręczenia nagród – stypendiów Prezydenta Miasta Bydgoszczy, przyznawanych zarówno znamienitym twórcom kultury, wybitnym młodym naukowcom, jak też wyróżniającym się studentom. Otrzymali je: Magdalena Rucińska, Aleksandra Olczyk, dr inż. Krzysztof Moraczewski, Mariusz Kowalewski, Szymon Nehring, Łukasz Waltrof.

Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau zwracając się do uczestników Uroczystej XXVIII Sesji Rady Miasta powiedział m.in.:

-Współczesna Bydgoszcz z dumą dzierży, ustawą przydaną, godność stolicy regionu. Mierzy w jakże wysokie, iście królewskie standardy. Stołeczność, jest nie tylko przywilejem, ale i wyzwaniem i zadaniem. Życzę, aby dzisiejsza Bydgoszcz była wzorem współpracy z otoczeniem, tak bliższym, jak i dalszym. Wzbudzając tym podziw i szacunek. A wszystko, co temu aksjomatowi się sprzeciwia – należy odrzucić.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski dodał:

-…Czyż z lekcji przeszłości nie powinniśmy wynieść jakichś wniosków na przyszłość? Że możemy dokonać wielkich, ważnych rzeczy, jeżeli tylko potrafimy działać razem, zgodnie z wartościami, które czynią z nas wspólnotę? A wracając do naszego miasta, zauważmy, że o jego tożsamości nie decydują wyłącznie zabytki, urokliwe kamieniczki, parki i bulwary. O tożsamości miasta decydują przede wszystkim ludzie, budujący dom po domu, ulice po ulicy, ludzie tworzący jego specyficzne: klimat i koloryt. I za to właśnie szanuję Bydgoszcz najbardziej. Za ludzi z pasją, ambitnych i twórczych, dzięki którym mamy wydarzenia kulturalne najwyższej rangi, a dzięki mądremu lokalnemu patriotyzmowi gospodarczemu, innowacyjnym przedsięwzięciom, miasto z roku na rok zwiększa swój potencjał ekonomiczny.(…) Myślę, że my wszyscy, mieszkający w tym pięknym, jedynym na świecie miejscu doskonale wiemy, co temu miastu zawdzięczamy, i co temu miastu zawdzięcza województwo kujawsko-pomorskie. Niech więc ten jubileusz będzie inspiracją do wspólnej pracy na rzecz Bydgoszczy.

 

 


Podobne wpisy

Powiązane treści