Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 12 • L 9
13C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolitykaByły wójt Białych Błot na ławie oskarżonych. Proces ruszy jeszcze w tym miesiącu!
maciej_k_wojt_gmina_biale_blota_ED
03.09.2019 | 14:28

Były wójt Białych Błot na ławie oskarżonych. Proces ruszy jeszcze w tym miesiącu!

Akt oskarżenia został skierowany do bydgoskiego Sądu Okręgowego.

Na zdjęciu: Maciej K. był wójtem gminy Białe Błota do 2014 roku. Trzy lata później został zatrzymany przez policję.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

30 września ruszy proces byłego wójta gminy Białe Błota Macieja K. – ustalił dziennikarz MetropoliaBydgoska.pl. 

Proces ruszy dokładnie dwa lata po tym, jak policjanci zatrzymali ówczesnego wójta podbydgoskiej gminy. Maciej K. był już nawet tymczasowo aresztowany, jednak potem bydgoski sąd podczas posiedzenia uchylił ten środek zapobiegawczy i zastosował środki wolnościowe.

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy prowadzili w tej sprawie śledztwo i na początku lipca skierowali do Sądu Okręgowego akt oskarżenia. – Objęto nim dziesięć przestępstw – mówi rzecznik prasowa prokuratury Agnieszka Adamska-Okońska i wylicza, że większość z nich dotyczy przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej. Zdaniem śledczych, K. miał brać łapówki od podległych mu pracowników, którzy m.in. otrzymywali premie czy od pracy w czasie nadliczbowym, ale także m.in. od przedsiębiorców. Innym z czynów, jakiego K. miał się dopuścić według prokuratury to tzw. zmowa przetargowa. Ta miała wystąpić w dwóch przetargach w gminie. Jeden dotyczył gospodarki odpadami komunalnymi, który wygrała firma, ale przetarg był pozbawiony zasad obiektywizmu i bezstronności, a drugi – zakupu traktora i przyczep, na którym – jak informuje prok. Adamska-Okońska – gmina mogła stracić niemniej jak 52 tysiące złotych.

To nie koniec zarzutów wobec Macieja K. – Zarzucono mu również przywłaszczenie pieniędzy przeznaczonych na organizację święta gminy w kwocie 3500 zł oraz to, że w styczniu 2017 roku zorganizował spotkanie towarzyskie dla grupy radnych, które zostało opłacone z pieniędzy budżetu gminy – dodaje rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Oprócz K., na ławie oskarżonych zasiądzie również Agnieszka P. – ówczesna sekretarz gminy, której śledczy zarzucili m.in. fałszowanie dokumentacji oraz przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Oboje nie przyznają się do stawianych zarzutów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści