Bydgoszcz
-18C
78% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -16 • L -19
1C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
4C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICamer-zdrada. Precz z Bydgoszczy! [Kowalski o Camerimage]
camerimage, blackfish (25)
23.12.2017 | 06:00

Camer-zdrada. Precz z Bydgoszczy! [Kowalski o Camerimage]

Niech prezydent Rafał Bruski nie podpisuje żadnych umów z Markiem Żydowiczem i przegoni Camerimage na cztery wiatry! - pisze Marcin Kowalski.

Na zdjęciu: Przyszłość festiwalu Camerimage w Bydgoszczy stanęła pod znakiem zapytania.

Fot. BLACKFISH Studio/archiwum

Niech prezydent Rafał Bruski nie podpisuje żadnych umów z Markiem Żydowiczem i przegoni Camerimage na cztery wiatry! Ani złotówki więcej!

Marcin Kowalski

Ta wiadomość spadła , tuż przed Wigilią, jak grom z jasnego nieba. Festiwal Camerimage przenosi się do Torunia. Mało tego – to u sąsiadów, nie u nas, za rządowe pieniądze zostanie wybudowane festiwalowe centrum.  List intencyjny w tej  sprawie podpisali: Marek Żydowicz, Michał Zaleski prezydent Torunia oraz wicepremier Piotr Gliński.

W Bydgoszczy zapanowała konsternacja. Jak to możliwe? Przecież zaledwie kilka dni temu oficjalne ratuszowe źródła informowały o porozumieniu z Żydowiczem, na mocy którego to właśnie u nas Camerimage miało gościć kolejne cztery lata. Z wąskiego światka filmowo-towarzyskiego dobiega zawodzenie, iż tracimy „jedyną imprezę światowej rangi”. Obóz ratuszowy milczy, z propagandowych przybudóweczek PiS daje się słyszeć głos satysfakcji, że oto prezydent został zapędzony w kozi róg. Przeciętny bydgoszczanin niewiele rozumie. Uporządkujmy więc fakty.

Żydowicz nie jest żadnym wybitnym negocjatorem, twardym graczem, ani globalnym kreatorem. Jest cwanym lisem, prawie zawsze stawiającym na swoim, ale nie tym razem. Jego plan łatwo przejrzeć. Mamił Bydgoszcz, że właśnie u nas Camerimage znajdzie trwały przystanek, a po cichu, za naszymi plecami, paktował z Toruniem i PiS-em. Chodziło mu o takie poprowadzenie gry, żeby najbliższe cztery festiwalowe edycje odbyły się w Operze Nova (za co bydgoscy podatnicy mieli zapłacić ok. 12 mln zł), a za pięć lat – przerzutka do Torunia, do świeżutkiego Centrum Camerimage. Bogu dzięki, przez przypadek lub urzędnicze nieudacznictwo, ta układanka runęła jak domek z kart. Los tak chciał, że nadgorliwy urzędnik z Ministerstwa Kultury zamieścił na stronie resortu zdjęcie i notkę z podpisania listu intencyjnego. Godzinę później w Bydgoszczy zawrzało.

Co teraz zrobi prezydent? Nie wiem, ogłosi swoją decyzję po świętach. Mam nadzieję, że przegoni Żydowicza z tą jego obwoźną trupą na cztery wiatry, a zaoszczędzone miliony wyda na imprezy dla ludzi, a nie garstki pasjonatów z różnych części świata, kompletnie się z Bydgoszczą nie integrujących.

Na koniec – wątek polityczny. To nie prezydent Bruski ma problem z Camerimage. To PiS musi się ostro w Bydgoszczy z tej zadymy tłumaczyć. Patronem i żyrantem Układu Toruńskiego jest prominentny polityk Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Gliński. Pakt podpisano u niego w gabinecie. Czekam na interwencję posłów i radnych, interpelacje, listy otwarte, protesty. Wasz człowiek wbija nóż w projekt rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg, wasz człowiek twierdził, że budowa podobnego Centrum w Bydgoszczy nie może liczyć na rządowe wsparcie, a w Toruniu  – jak najbardziej może. Macie świetną okazję pokazać, że wasza miłość do miasta jest większa, niż miłość do partii. Czekamy na probydgoski ruch.

Po Camerimage nikt specjalnie płakał nie będzie. Były edycje bardziej i mniej udane, byli goście wybitni, dużo częściej zdarzali się tez przeciętni. Nie było przy tym pomysłu na jakąkolwiek integrację festiwalu z miastem. Teraz już wiemy, dlaczego. Po co się integrować z miejscem, które chce się jedynie wykorzystać i z niego czmychnąć?

Marcin Kowalski

Felietonista, właściciel Markomedia.pl

Najczęściej nominowany do dziennikarskiej nagrody Grand Press w historii tego wyróżnienia, prowadzi firmę medialną Markomedia.pl. Jego felietony „Kowalski na dobry tydzień” co poniedziałek ukazują się w portalu metropoliabydgoska.pl

Panel dyskusyjny


Powiązane treści