Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaCamerimage coraz bardziej bydgoski. Co dalej?
19.11.2017 | 22:01

Camerimage coraz bardziej bydgoski. Co dalej?

Na zdjęciu: Czy złota żaba stanie na Wyspie Młyńskiej?

Fot. MB

Siedem pierwszych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych odbyło się w Toruniu, kolejne dziewięć w Łodzi. Bydgoszcz gościła do tej pory największą filmową imprezę w kraju już osiem razy. Festiwal wrasta w miasto i czas, by dać temu namacalny dowód.

Pod względem liczby edycji festiwalu wyprzedziliśmy już Toruń – miejsce narodzin Camerimage, w przyszłym roku zrównamy się z Łodzią – miastem, w którym festiwal zyskał największą renomę. Budowa czwartego kręgu Opery Nova pozwala mieć nadzieję, że i kolejne edycje festiwalu odbędą się w naszym mieście. Niestety Camerimage obecny jest w Bydgoszczy tylko przez kilka dni w roku, poza listopadem na próżno szukać oznak jego obecności w grodzie nad Brdą.

Czas na symbol

Decyzja o rozbudowie opery, a także najprawdopodobniej podpisanie kolejnej, długoletniej umowy z organizatorami imprezy – fundacją Tumult, stanowią doskonały pretekst do pozostawiania w mieście namacalnego dowodu obecności festiwalu. Idealnym rozwiązaniem zdaje się być wykonanie kopii nagrody głównej – żaby i odpowiednie jej wyeksponowanie. Doskonałym miejscem mogłoby być nabrzeże Wyspy Młyńskiej: turyści, ale i mieszkańcy miasta, mogliby fotografować się na tle złotej żaby ustawionej na cokole na tle Opery Nova – miejsca, w którym odbywa się festiwal.

Nie zaklinajmy rzeczywistości

Warto w tym miejscu przypomnieć, skąd naprawdę pochodzi żaba stanowiąca nagrodę główną Camerimage. Oryginalna rzeźba stoi w zachodniej części toruńskiego Rynku Staromiejskiego pomiędzy Ratuszem Staromiejskim a kościołem akademickim pw. św. Ducha – stanowi element rzeźby przedstawiającej flisaka. Ewentualna kopia złotej żaby powinna zatem posiadać stosowną adnotację dotyczącą jej pochodzenia. Żaba bowiem nigdy nie stanie się dla Bydgoszczy tym, czym dla Wrocławia stały się krasnale. Rzeczywistości nie można sztucznie przekształcać, nie można jednak również obojętnie przechodzić obok obecności Camerimage w naszym mieście. Czas uhonorować festiwal, a przede wszystkim zacząć czerpać z niego na płaszczyźnie promocyjnej przez cały rok.


Powiązane treści