Cechy dobrej karmy dla szczeniaka
Dodano: 09.02.2023 | 13:12Na zdjęciu: Dobrej jakości karma dla szczeniaka powinna być nie tylko pełnoporcjowa i wartościowa pod względem składu, ale także lekkostrawna.
Fot. nadesłane
Prawidłowe żywienie psa w wieku szczenięcym skutkuje nie tylko jego prawidłowym wzrostem, ale i zdrowiem w wieku dorosłym. To właśnie dlatego tak wielu właścicieli młodych piesków zastanawia się nad wyborem odpowiedniej karmy. Czym zatem powinna charakteryzować się dobra karma dla szczeniaka? Co powinno wyróżniać taki produkt? Jaki powinien być jego skład i konsystencja?
Skład karmy dla młodych psów
Wybierając pierwszą karmę dla szczeniaka, szczególną uwagę należy zwrócić na jej skład. Im większa procentowa zawartość mięsa w karmie, tym lepiej. Przede wszystkim powinien być to jednak produkt pełnoporcjowy, czyli zaspokajający wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe szybko rosnącego zwierzęcia. Pełnoporcjowa karma dla szczeniaka powinna zawierać w swoim składzie odpowiednią proporcję białka i tłuszczów, witamin i innych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i działania psiego organizmu. W pożywieniu młodych psów szczególnie ważna jest wysoka podaż białka odpowiedzialnego za budowę mięśni i organów wewnętrznych oraz tłuszczu, który jest najlepszym źródłem energii dla zwierzęcia mięsożernego.
Konsystencja pożywienia dla szczeniąt
Dobrej jakości karma dla szczeniaka powinna być nie tylko pełnoporcjowa i wartościowa pod względem składu, ale także lekkostrawna. Dlatego w karmach lepszej jakości unika się stosowania dużej ilości roślinnych wypełniaczy, zwłaszcza ziaren zbóż, które mogą wywołać alergię pokarmową lub spowodować poważne problemy trawienne. Poza tym karmy dla szczeniąt powinny składać się z mniejszych, łatwych do pogryzienia kąsków, a w przypadku karm suchych, granulki nie powinny być zbyt twarde. Gdy jako pierwszy stały pokarm podaje się szczeniakom karmę suchą, warto ją lekko zmiękczyć, namaczając ją w wodzie lub mięsnym wywarze. Trzeba jedynie pamiętać, by granulki zupełnie nie rozmiękły i nie zamieniły się w papkę. W przypadku karm suchych i mokrych, zaleca się podawanie małych porcji w większej częstotliwości. Najpierw 4-5 razy dziennie, a później rzadziej, dochodząc do dwóch posiłków, gdy pies osiągnie dojrzałość. Warto również pamiętać, że psy różnych ras mają odmienne potrzeby. Dlatego w przypadku szczeniaków psów ras małych stosuje się inne karmy niż w przypadku psów ras dużych, a zwłaszcza ras olbrzymich.
Najważniejszymi cechami pełnoporcjowej, dobrej jakości karmy dla szczeniąt powinien być mięsny, odpowiednio zbilansowany skład, wynikająca z niego lekkostrawność, drobniejsza niż w przypadku karm tradycyjnych konsystencja oraz dopasowanie kramy do rasy psa, jakiemu jest podawana.