Bydgoszcz
9C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 11 • L 8
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiCel Latosa: być jak Dombrowicz, zrobić z nas Łowicz [Paweł Olszewski]
latosss
16.09.2018 | 19:44

Cel Latosa: być jak Dombrowicz, zrobić z nas Łowicz [Paweł Olszewski]

Na zdjęciu:

Fot.

Wpadła właśnie w moje ręce ulotka z programem wyborczym Tomasza Latosa – kandydata PiS na urząd prezydenta Bydgoszczy. Powiem szczerze: nie mogę wyjść ze zdumienia. Otóż ten bliski znajomy ojca Tadeusza Rydzyka postawił sobie za cel spowolnić rozwój Bydgoszczy.

Po pierwsze: minimalizm

Tomasz Latos chce wyremontować 100 kamienic, które szpecą bydgoskie śródmieście. Cel szczytny, tyle że oderwany o rzeczywistości. Tylko przez ostatnie 4 lata dawny blask odzyskało bowiem ponad 150 budynków w centrum Bydgoszczy. Latos chce zatem proces rewitalizacji spowolnić i to zdecydowanie: na realizację swojego pomysłu będzie miał bowiem aż 5 lat, a nie 4 jak było to dotychczas. Z Torunia i Warszawy, gdzie poseł Latos notorycznie przebywa, najprawomocniej skali zmian zachodzących w Bydgoszczy nie udało mu się dostrzec.

Po drugie: Latos zapomniał o najważniejszym z parków

Kwintesencja programu Tomasza Latosa to budowa nowego parku tuż obok hali Łuczniczka. Z perspektywy toruńsko-warszawskiej ponownie nie dostrzegł faktu, że w tej okolicy miasto wybudowało lodowisko i halę Artego, a w przyszłym roku rozpocznie remont okolicznych bulwarów. Rozszerzenie prac o okoliczne tereny z pewnością nie jest pomysłem nowym. Co w tym czasie robi prezydent Rafał Bruski? Rewitalizuje parki – tyle, że kilka jednocześnie: Wzgórze Dąbrowskiego, Wzgórze Wolności, park Witosa. Latos ponownie wyznacza sobie minimalistyczne plany. Co jednak najważniejsze zapomina o najistotniejszym parku w Bydgoszczy: parku przemysłowym. To właśnie dzięki rewitalizacji tego miejsca pojawiły się w nim nowe hale fabryczne, okazały biurowiec i setki miejsc pracy, dzięki którym bezrobocie w Bydgoszczy oscyluje wokół 3 % i jest najniższe w historii.

Po trzecie: pachnie to wszystko Dombrowiczem

Mówiąc wprost, cały ten minimalistyczny program Tomasza Latosa „pachnie Dombrowiczem”. Znowu przebąkiwania o drogach osiedlowych, parku wodnym (kilka dni po tym, jak miasto ogłosiło budowę kompleksu basenów przy Astorii) czy też pozbawionej szczegółów wizji rewitalizacji placu Teatralnego. Czy to przypadek, że punkty te wyglądają na żywcem wyjęte z programu wyborczego Konstantego Dombrowicza? Były prezydent na liście PiS, jego żona Maria z nominacją na Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a syn Konstanty Adam… z dobrze płatną fuchą w poznańskiej Enei. Partia Jarosława Kaczyńskiego niewątpliwie rozpieszcza Dombrowiczów, a Latos seniora tego rodu chce tylnymi drzwiami wprowadzić do ratusza.

Redakcja

Panel dyskusyjny


Powiązane treści