Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiCelne uderzenie
26.11.2015 | 22:52

Celne uderzenie

To jakże celne uderzenie w gospodarkę i ubogich. Takie są wrażenia po lekturze 362 stron projektu budżetu Bydgoszczy na 2016 rok.

Na zdjęciu: Ratusz przedstawił budżet na 2016 rok.

Fot. Pit1233/ wikipedia

To jakże celne uderzenie w gospodarkę i ubogich. Takie są wrażenia po lekturze 362 stron projektu budżetu Bydgoszczy na 2016 rok. Projektu firmowanego  przez prezydenta Bruskiego. Ktoś powie, a kto by to czytał, to nie jest przecież pasjonująca lektura, a i tak  radni PO i SLD przegłosują wszystko nawet nie czytając. Przegłosują tak, jak partia im każe.  Zatem no cóż, może i jestem masochistą, bo ani radnym ani partyjniakiem nie jestem, a projekt przeczytałem. Ale interesuje mnie także przecież i  moje miasto i to co się w nim  dzieje i to co dziać się może.

Będą podwyżki od  opłat za śmieci poczynając. I taki może i drobiazg – na pensje – 37,5 etatu  – pracowników obsługujących system zaplanowano 2 171 300 złotych. Czyli na każdego średnio 4825 złotych . Do tego 10 strażników miejskich za 462 092 złote będzie kontrolować śmieciownictwo. Ciekawe? Pewnie , że tak.

Podwyżka podatków od nieruchomości dotyka  wszystkich bydgoszczan. Można oczywiście powiedzieć co to za podwyżka, to w skali roku grosze. Czyżby? Z podatku od nieruchomości miasto chce pozyskać ponad 217 milionów w tym m.in. od przedsiębiorstw ponad 175 milionów. Podwyżka dla osób prowadzących przedsiębiorstwa, czyli działalność gospodarczą oznacza  podwyżkę kosztów prowadzenia firm, a tym samym wzrost cen ich wyrobów i za to zapłacimy wszyscy. A tak niby PO przedsiębiorczości sprzyja… Konkretnie  sprzyja podwyżką kosztów produkcji.

A przy okazji  prezydencki zabieg mający na celu skłócenie bydgoszczan – pieniądze pochodzące z podwyższenia podatku od nieruchomości mają być przeznaczone  na budowę osiedlowych ulic. A przecież niektórzy mieszkańcy ulice już  mają…  No i o to chodzi- ci mają, ci nie mają. Ktoś jest pokrzywdzony.  Aktualnym jest pytanie , a skąd pieniądze – 11,9 mln  na budowę  dróg dla rowerów, a skąd pieniądze na dofinansowywanie  Zawiszy – prywatnego klubu piłkarskiego czy prywatnej już żużlowej Polonii? Z podatków mieszkańców – także tych, którzy nie lubią ani żużla ani kiepskiej piłki. Ale tutaj już prezydent nie określa, z których to podatków. Czy może też z opłat za nieruchomości?

Podwyżki czekają mieszkańców ADM-owskich mieszkań – także socjalnych. Więcej zapłacą osoby  wynajmujące  od ADM-u użytkowe lokale. Zapłacicie Państwo w sumie 5 mln więcej.

Więcej zapłacą za lokale prowadzący prywatne przedszkola. Nie znajdzie to odbicia w cenie opieki nad dziećmi? Oczywiście tak. Kto zapłaci? Rodzice.

Jest według prezydenta  tak świetnie, że mniej o 16 procent  pieniędzy  zaplanowano na ochronę zdrowia, mniej na pomoc społeczną (8 mln) w tym na świadczenia z pomocy społecznej, na składki ubezpieczeniowe dla bezrobotnych, na zasiłki i pomoc w naturze , na dodatki mieszkaniowe, na zasiłki stałe  oraz usługi opiekuńcze i specjalistyczne ( o 43 % mniej  czyli 1,6 mln zł). Mniej o 2 miliony złotych na pomoc dla ubogich uczniów. Ubodzy się nie upomną! Oszczędzono na zasiłkach stałych (ok. 65% czyli 5,3 mln)  i na rodzinach zastępczych Na żłobki jest w budżecie mniej środków o ponad 2% (w tym na wynagrodzenia) – kto pokryje różnicę? Zapewne rodzice zapłacą więcej. Po prostu.

Mniej jest na turystykę, informatyzację, na domy kultury, biblioteki, ochronę zabytków, ośrodki kształcenia ustawicznego, na doskonalenie nauczycieli .

Zaplanowano wyższą o ok. 5 mln złotych dywidendę z KPEC-u. Co oznacza, że  mieszkańcy korzystający z ogrzewania zapłacili w tym roku więcej niż powinni za dostarczone im ciepło (miejskie spółki nie powinny przynosić zysku właścicielom.)  Zapłacimy mniej za wodę, ale w budżecie jest 5 milionów na dofinansowanie Wodociągów…

I jeszcze jedno mniej. Jakże ważkie.  Pomoc unijna (przeznaczona przede wszystkim na inwestycje)  ma wynieść dla Bydgoszczy w 2016 roku  tylko 41,8 miliona złotych czyli 52,7 %  dotacji  tegorocznej…  Ot, zapewne zabrakło projektów.

No i może jeszcze jedna informacja – zadłużenie miasta wzrasta  z 1 miliarda 106 milionów ( 2015 rok)  do 1 miliarda 302 milionów (plan 2016) . Panu prezydentowi Bruskiemu  udało się w ciągu 5 lat swoich rządów powiększyć zadłużenie Bydgoszczy prawie o 100%. I to jest  prawdziwy sukces. Wzrost  o 100%.

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Podobne wpisy

Powiązane treści