Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaCEPiK 2.0. Działa, ale wolno
21.11.2017 | 14:56

CEPiK 2.0. Działa, ale wolno

Starostwa powiatowe mają problemy z rejestrowaniem pojazdów.

Na zdjęciu: System CEPiK 2.0. wszedł w życie w ubiegłym tygodniu.

Fot. Stanisław Gazda

Od tygodnia działa nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – CEPiK 2.0. Jednak zamiast zachwytów nad nowym programem, coraz częściej słychać złość. I petentów, i pracowników starostw powiatowych. 

– Mamy te same problemy, jakie zgłaszają wydziały komunikacji w całym kraju – mówi Tomasz Federowicz, naczelnik wydziału komunikacji w bydgoskim starostwie. I dodaje: – Wiele rejestracji pojazdów nie przechodzi, ale bez problemów możemy zarejestrować nowe samochody kupione w salonie. Problemy pojawiają się, gdy dochodzi do rejestracji aut używanych – tłumaczy. Wówczas, jak podkreśla Federowicz, mimo prób zapisywania rejestracji pojazdów, pracownikom pojawia się błąd. – Wszystkie błędy zgłaszamy na platformę Help Desk – mówi. Jednocześnie odradza swoim urzędnikom zapisywania dokumentów ręcznie, bowiem w systemie najważniejsza jest data rejestracji pojazdu. – A system nie daje możliwości wprowadzenia rejestracji samochodu z datą wcześniejszą – zauważa.

Federowicz przytoczył także dane dot. rejestracji pojazdów. I tak, tylko w Nowej Wsi Wielkiej w minionym tygodniu powodzeniem zakończyło się zarejestrowanie czterech aut! Jak to wygląda w Nakle? – Interesantów przyjmujemy cały czas, rejestracja pojazdów przebiega z lepszym lub gorszym skutkiem – informuje Mariola Bojko, dyrektor wydziału komunikacji starostwa w Nakle nad Notecią. – Oczywiście wszelkie uwagi zgłaszamy do Help Desk. Przy rejestracjach aut wykonujemy kilka operacji – podkreśla urzędnik.

Jak na te dane odpowiada resort cyfryzacji? Udało nam się skontaktować z rzecznikiem prasowym ministerstwa, Karolem Manysem. – Jest jasne i oczywiste, że system takiej skali, jakim jest CEPiK 2.0. wymaga okresu stabilizacji, natomiast zapewniam że ona sukcesywnie następuje – mówi rzecznik. Jak podkreśla, w bazie jest ok. 20 mln kierowców i przeszło 40 mln pojazdów. Potwierdza, że wydziały komunikacji zgłaszają problemy z funkcjonowaniem systemu. – Problemy są i temu nie przeczymy. W miniony piątek osiągnęliśmy poziom normalnego funkcjonowania. Są takie miejsca, gdzie pojawiają się problemy, ale są one eliminowane na bieżąco. Wgrywane są też poprawki do tego systemu – dodaje. I podkreśla, że kilka starostw w kraju zamknęło drzwi swoich wydziałów, bowiem wgrywany był nowy system.

Jak długo potrwa okres stabilizacji systemu CEPiK 2.0.? – Chcemy, żeby nastąpiło to jak najszybciej, ale dokładnej daty nie jesteśmy w stanie wskazać. Oczywiście przepraszamy i prosimy o cierpliwość wszystkich, którzy stoją w kolejkach w starostwach i chcą zarejestrować pojazd. Robimy usprawnienia do systemu tam, gdzie jest to potrzebne – dodaje Manys. Przytacza także dane, z których wynika że ok. tysiąca stacji kontroli pojazdów nie było podłączonych do systemu, mimo iż otrzymały informację o jego wprowadzeniu w życie. Przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę pracują także informatycy w Centralnym Ośrodku Informatycznym. – Ich zadaniem jest bieżące eliminowanie błędów w systemie. Natomiast pewne rzeczy w programie będą wymagały większych poprawek – zakończył rzecznik ministerstwa.


Powiązane treści