Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 2 • L 1
4C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIChcą być w Unii Europejskiej. Wspólnie zaśpiewali „Odę do radości” [ZDJĘCIA]
25.03.2017 | 12:57

Chcą być w Unii Europejskiej. Wspólnie zaśpiewali „Odę do radości” [ZDJĘCIA]

Punktualnie o godzinie 12.00 na Starym Rynku zabrzmiało chóralne wykonanie "Ody do radości".

Na zdjęciu: Unia do radości w wersji chóralnej.

Fot. Stanisław Gazda

Z okazji 60 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które stały się podstawą Zjednoczonej Europy, 25 marca, o godzinie 12.00 na bydgoskim Starym Rynku, zwolennicy Unii Europejskiej zaśpiewali razem Odę do radości – jak twierdzą – jeden z najwspanialszych hymnów świata, który jest – obok Mazurka Dąbrowskiego – także naszym hymnem.

Kilkadziesiąt osób stanęło na bydgoskim Stary Rynku, by wyrazić radość z powodu przynależności do Unii Europejskiej i szacunek dla jej wartości. Będzie to dla nich okazja ukazania poparcia dla Unii Europejskiej.

Podobne wydarzenia w tym samym czasie odbyły się w wielu miastach polskich i europejskich.

-Cenimy sobie to, że Polska znalazła się w Europie, że jest bezpieczna. To wartość sama w sobie. I zawsze będziemy się z tego cieszyć, przynajmniej w takiej grupie. Być może wprowadzimy zwyczaj, że raz w miesiącu będziemy się tu zbierać by odśpiewać wspólnie Odę do radości. – powiedział nam jeden z organizatorów akcji.

Wydarzenie próbowała zakłócić grupka przeciwników Unii, i obecności w niej – porównywanej przez kontr-manifestantów do niewoli sowieckiej.

-To byli ludzie w ciemnych okularach, w maskach, kapturach, bojący się pokazać twarze. Ludzie młodzi, którzy nie pamiętają, tych czasów, a co dopiero porównywać Unię Europejską do komunizmu. To jest żałosne – skwitował jeden z organizatorów akcji na Starym Rynku.


Powiązane treści