Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiChcemy darmowych przejazdów komunikacją dla uczniów szkół podstawowych
17.11.2017 | 10:01

Chcemy darmowych przejazdów komunikacją dla uczniów szkół podstawowych

Na zdjęciu: Pomysł darmowych przejazdów dzieci komunikacją miejska popiera Ireneusz Nitkiewicz.

Fot. archiwum

Jesteśmy w czasie tworzenia budżetu miasta Bydgoszczy na 2018 rok. Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy jako bydgoska Lewica, chcemy, aby uczniowie szkół podstawowych mogli korzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Pomysł ten w Bydgoszczy przedstawił na konferencji prasowej Szymon Wiłnicki z Inicjatywy PL, a my, jako radni Klubu SLD Lewica Razem, wsparliśmy go. I nadal wspieramy.

Darmowe przejazdy dla uczniów są wprowadzone w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Włocławku, od kilku dni także w Lublinie. Teraz czas na Bydgoszcz!

Po wprowadzeniu tego pomysłu na pewno zyskają na tym domowe budżety, liczymy, iż zwiększy się liczba pasażerów. Część uczniów, która była dowożona do szkół przez rodziców, zacznie korzystać z komunikacji miejskiej. Będzie więc mniejszy ruch samochodowy, a to oznaczana mniejsze korki i czystsze powietrze.

Z pewnością darmowe przejazdy ułatwią wyjazdy klasowe do kina czy muzeum. Rozwiążą kolejny problem, który był mi często zgłaszany – uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach szkolnych kół wolontariatu, ale do tej pory z części działań rezygnowano właśnie przez koszty biletów.

Oczywiście wiem, że nie wszyscy radni i władze naszego miasta są za tym pomysłem, ponieważ wiąże się on – ich zdaniem – z powstaniem kosztu, który trzeba dołożyć z budżetu miasta. Osobiście uważam, że trzeba to potraktować jako dużą promocję komunikacji miejskiej. Jeżeli uczniowie zobaczą, iż można w mieście żyć bez samochodu, to jest szansa w przyszłości, że też chętniej wybiorą autobus czy tramwaj niż samochód.

Po drugie, i chyba najważniejsze, miasto z naszym budżetem stać na realizację tego pomysłu.

Ireneusz Nitkiewicz

Radny Miasta Bydgoszczy

Radny Miasta Bydgoszczy, wojewódzki i miejski przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści