Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIChciałeś złożyć pismo, ale nie zdążyłeś? Jest na to rada! [RADCA w PIĄTEK]
31.07.2020 | 09:00

Chciałeś złożyć pismo, ale nie zdążyłeś? Jest na to rada! [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Jeżeli uchybiłeś terminowi do dokonania czynności w danym postępowaniu nie ze swojej winy, w terminie 7 dni od dnia ustania przeszkody możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

Fot. freeimages

Dostając jakieś pismo z sądu lub decyzję administracyjną masz określony termin na złożenie swojego pisma. I tak na przykład odwołanie od decyzji musisz złożyć w ciągu 14 dni od jej doręczenia, apelację również w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem, zażalenie w terminie 7 dni i tak dalej. Zdarzyć się jednak może, że nie dotrzymasz tego terminu. W takich przypadkach procedura karna, cywilna i administracyjna przewiduje możliwość przywrócenia terminu. O tym, jak spróbować się ratować, opiszę w dzisiejszym artykule.

Art. 168 kodeksu postępowania cywilnego, art. 126 kodeksu postępowania karnego i art. 58 kodeksu postępowania administracyjnego mówią o tym, że jeżeli uchybiłeś terminowi do dokonania czynności w danym postępowaniu nie ze swojej winy, w terminie 7 dni od dnia ustania przeszkody możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu i jednocześnie dokonać zaniechanej czynności.

Aby przywrócono tobie termin muszą wystąpić łącznie następujące przesłanki:

a)    Wystąpienie zainteresowanego z wnioskiem o przywrócenie terminu

b)    Zachowanie terminu do wniesienia wniosku o przywrócenie terminu

c)    Dopełnienie czynności powiązanej z terminem

d)    Uprawdopodobnienie braku winy w uchybieniu terminu

O ile przesłanki a, b i c wydaję się być klarowane, o tyle uprawdopodobnienie braku winy może rodzić wątpliwości.

Zainteresowany jest zobowiązany do uprawdopodobnienia istnienia okoliczności, które spowodowały niemożność dokonania czynności w przewidzianym terminie (zob. wyr. NSA w Szczecinie z 2.2.2000 r., SA/Sz 2125/98,). Wniesienie samej prośby przez zainteresowanego nie jest wystarczającą przesłanką do przywrócenia uchybionego terminu do dokonania czynności, konieczne jest bowiem także uprawdopodobnienie przez zainteresowanego, że nie ponosi winy w niedochowaniu terminu.

Brak winy w uchybieniu terminowi można przyjąć tylko wtedy, gdy strona nie mogła przeszkody usunąć, nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku (wyr. NSA z 11.4.1997 r., III SA 1581/95, Orzecznictwo sądowe zwraca również uwagę na fakt, że przeszkody związane z dopełnieniem czynności proceduralnych mogą co prawda utrudnić dokonanie czynności w postępowaniu administracyjnym i w konsekwencji powodować uchybienie terminu, to jednak zasadność przywrócenia terminu możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy zainteresowany napotyka przeszkody w dokonaniu czynności, których usunięcie było niemożliwe (zob. post. NSA z 30.3.1999 r., III SA 7060/98).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści