Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleChcieli okraść kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednego z oszustów zatrzymano w Bydgoszczy
18.05.2021 | 10:29

Chcieli okraść kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednego z oszustów zatrzymano w Bydgoszczy

Na zdjęciu: Policjanci z bydgoskiego Błonia zatrzymali 23-latka.

Fot. KWP Bydgoszcz

Regularnie informujemy o oszustwach metodami na wnuczka oraz na policjanta. Coraz częściej jednak zdarza się, że złodzieje chcą wyłudzić pieniądze dzięki wiadomościom SMS. Policjanci właśnie rozbili grupę, która podawała się za operatora energetycznego.

Funkcjonariusze z Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zbierali informacje na temat grupy przestępczej dokonującej włamań do systemów bankowości elektronicznej i pozyskiwania danych dostępowych do rachunków bankowych osób na terenie całej Polski.  Między kwietniem a 10 maja 2021 r., podszywając się pod operatora energetycznego, sprawcy wysłali minimum 84 tysiące smsów z informacją o konieczności uregulowania kilkuzłotowych zaległości w opłatach. – Wiadomość zawierała link do rzekomej płatności. W rzeczywistości łączył on adresata ze stroną wyłudzającą dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej. Przy jego pomocy sprawcy włamywali się na konto i kradli zgromadzone na nim pieniądze. W rozwikłanie tej sprawy zaangażowali się policjanci z komend wojewódzkich na terenie całego kraju – mówi podkom. Lidia Kowalska z zespół prasowego KWP w Bydgoszczy.

Policjanci z Katowic dotarli do jednego z członków grupy – mieszkańca Bydgoszczy, który był odpowiedzialny za wysyłanie wiadomości z żądaniem uregulowania płatności. W poprzedni poniedziałek (10.05.2021) funkcjonariusze z Warszawy i Bydgoszczy zatrzymali 23-letniego obywatela Ukrainy, jednocześnie zabezpieczając szereg dowodów potwierdzających jego przestępczą działalność: 12 telefonów komórkowych, na których zamontowana była aplikacja do automatycznego wysyłania wiadomości, puste opakowania po kartach sim, a także nowe karty sim.

23-latek trafił do policyjnego aresztu. Dwa dni później policjanci z bydgoskiego Błonia przedstawili mu 8 zarzutów kradzieży z włamaniem lub jej usiłowania, których dopuścił się przy pomocy wysyłanych fałszywych smsów do mieszkańców Tucholi, Skarżyska-Kamiennej, Tarnobrzegu, Sopotu, Końskich i Czernicy na łączną kwotę niemal 23 tysięcy złotych – mówi podkom. Kowalska. W piątek sędzia zapoznawszy się z materiałami sprawy aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.
 
– To dopiero początek. Sprawa ma charakter rozwojowy i już dzisiaj wiadomo, że osoby mieszkające w wyżej wymienionych miejscowościach nie są jedynymi pokrzywdzonymi – zapowiada podkom. Lidia Kowalska.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści