Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
38% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 5 • L 4
5C
Sr
7C
Czw
7C
Pt
7C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIChcieliby i boją się. Turyści w bydgoskich biurach podróży
wakacje_1200x800
12.12.2015 | 09:19

Chcieliby i boją się. Turyści w bydgoskich biurach podróży

Oferty biur turystycznych dostosowują się do sytuacji na świecie. Znowu modna staje się Bułgaria.

Na zdjęciu: Planowanie wyjazdu zagranicznego nie jest łatwą sprawą - trzeba brać pod uwagę coraz więcej "za" i "przeciw".

Fot. archiwum

Jeszcze kilka lat temu okres świąteczno-noworoczny powodował ożywienie w biurach podróży. Już w tym czasie tur-operatorzy doskonale orientowali się, jakie kierunki będą cieszyły się największym powodzeniem podczas kolejnego sezonu wakacyjnego. Dziś, kiedy coraz częściej słyszymy o groźbach przeprowadzenia ataków terrorystycznych, gdy turystyczne raje zmieniają się w piekło – branża turystyczna musi być bardzo elastyczna, ale też odporna na zmieniające się tendencje.

Biura podróży mają w swojej ofercie zagraniczne wyjazdy świąteczne, ale zainteresowanie nimi jest niewielkie. Większe zainteresowanie dotyczy wyjazdów sylwestrowo-noworocznych. W tym okresie klienci wybierają głównie Wyspy Kanaryjskie – Teneryfę i Gran Canarię. Kilka osób z Bydgoszczy zaplanowało wyjazd do Izraela. Pewne zainteresowanie było także takimi kierunkami jak Dominikana, Kuba i Maroko.

Klienci biur podróży, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na świecie, już teraz, przy planowaniu wakacji, rzadko pytają o popularne wcześniej kierunki jak Egipt i Tunezja jest bardzo małe. Jednak ci, którzy już zdecydowali się tam pojechać,  nie zdecydowali się na rezygnacje z wyjazdu.

W związku z napięciami na świecie oraz większym zagrożeniem terrorystycznym biura kierują swoją uwagę na kierunki bardziej bezpieczne takie jak: Grecja, Hiszpania, Włochy czy Bułgaria. Na te destynacje turystyczne jest w tej chwili najwięcej chętnych. Nieco mniej na Turcję. Bardzo popularne są greckie wyspy: Kreta, Rodos, Kos, Zakyntos i Korfu. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się Riwiera Olimpu i Chalkidiki oraz mniejsze wyspy jak Skiathos, Lefkada czy Kefalonia. Biura powiększają także bazę hoteli i miejsc w Hiszpanii m.in na Costa Dorada, Costa Almeria, Costa del Sol, Costa Brava, Costa Blanca czy Costa De la Luz, Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Podobnie szersza oferta jest we Włoszech w Kampanii, na Sardynii, Sycylii i Kalabrii oraz w Portugalii.

Wprowadzono także propozycje wypoczynku w Polsce – można zarezerwować hotele nad morzem czy w górach. Jednak nie ma za dużo zapytań o wakacje w Polsce.

                                                                            *   *   *

Rozmowa z Krzysztofem Głyżewskim – kierownikiem Biura Podróży Glob Travel z Bydgoszczy (Stary Rynek 1)

-Czy mają Państwo w swojej ofercie zagraniczne wyjazdy świąteczne i sylwestrowo-noworoczne? Jak duże jest zainteresowanie nimi? Jakie destynacje cieszą się największym  powodzeniem? Czy w związku z sytuacją na świecie a w szczególności z zagrożeniem terrorystycznym, zarówno Państwo jak  też klienci wykreślacie jakieś kierunki ze swoich planów?

-W naszej ofercie można znaleźć oferty na święta i Sylwestra w różnych konfiguracjach: samolot, autokar lub dojazd własny. Np. autokarowy 4 dniowy sylwester w Paryżu  kosztuje tylko 309 zł, 2 dniowy w Berlinie 230 zł, 3 dniowy w Wenecji  349 zł, 6 dniowy w Rzymie 798 zł. Największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy autokarowe do Berlina, Wenecji czy Rzymu.  Z pewnością część klientów wystraszyła się obecnej sytuacji w Europie i zrezygnowała z zagranicznych wycieczek na Sylwestra ale odsetek ich jest stosunkowo niewielki. Z oczywistych względów najbardziej stracił Paryż.

 

-Jakie tendencje Państwo obserwują w zainteresowaniu turystyką zagraniczną w związku z napięciami na świecie? Czy myśli się o wprowadzeniu nowych, bezpiecznych kierunków, a może przestawieniu się na turystykę lokalną, tematyczną (kulinarne atrakcje, szlakiem uzdrowisk polskich, zamków cysterskich etc)

-W naszej ofercie znajdują się oferty renomowanych biur podróży polskich jaki i niemieckich. Już od 15 lat oferując wakacyjne podróże zauważamy okresowo większe lub mniejsze zainteresowanie różnymi kierunkami. Wszystko jest uzależnione od sytuacji politycznej, warunków klimatycznych (erupcje wulkanów, powodzie). W ostatnich kilku latach z pewnością najbardziej zauważalny spadek zainteresowania był na kierunkach arabskich (Egipt i Tunezja). Jednakże te kraje mają jakąś szczególną umiejętność do wykorzystywania swoich atutów (ciepłe morze, tanie usługi hotelowe za dobry standard) w szczególnie trudnych okresach  i dlatego bardzo szybko odzyskują zainteresowanie ze strony turystów.  Na przykład już niecałe 2 miesiące po tzw.  arabskiej wiośnie nasi turyści zaczęli ponownie latać do Egiptu.

Aktualnie  zainteresowanie Egiptem nie jest zbyt duże aczkolwiek z powodu braku tanich alternatyw tendencja spadkowa została odwrócona. W okresie jesienno- zimowym oprócz ciepłego Egiptu , w którym temp. wody wynosi ok. 24 C a powietrza ok. 28 C pozostają niezbyt ciepłe Wyspy Kanaryjskie z wiosennym klimatem lub egzotyka która jednak  zaczyna się od 3500 zł. A 8 dniowy pobyt w 5 * hotelu z aquaparkiem w Egipcie kosztuje w ofercie last minute na 10 grudnia jedynie 980 zł.

Oczywiście  pojawiły się nowe kierunki wypoczynkowe jak Gruzja czy nowe regiony we Włoszech i Hiszpanii w bardzo korzystnych cenach zbliżonych do cen w greckich kurortach. W 2016 roku właśnie na tych kierunkach będziemy odnotowywać najprawdopodobniej największy wzrost zainteresowania.

W przypadku turystyki krajowej (polskiej) raczej nie zmieniło się zbyt wiele. W dalszym ciągu najwięcej organizowanych jest wycieczek na zlecenie grup. W 2016 roku możemy jednak zaproponować klientom indywidualnym  kilka ciekawych wycieczek z  wyjazdem z Bydgoszczy. np. 5 dniowe: Małopolska, Karkonosze, Bieszczady lub 4 dniowe: Kotlina Kłodzka, Tatry czy Pałace i zamki Podkarpacia.

 


Powiązane treści