Bydgoszcz
-2C
Lekkie opady śniegu
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H -1 • L -2
-13C
Nd
-12C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleChmura pyłu nad Bydgoszczą. Substancja niszczy lakier samochodowy
straż pożarna_psp szubin2 - Maciej Rejment
29.11.2018 | 18:59

Chmura pyłu nad Bydgoszczą. Substancja niszczy lakier samochodowy

Na zdjęciu: Strażacy podczas interwencji potwierdzili obserwacje zgłaszających.

Fot. MR/archiwum

W czwartek po południu strażacy zostali poinformowani o pyle unoszącym się w pobliżu odlewni żeliwa. Substancja okazała się niegroźna dla ludzi, ale sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zjawisko zgłosiła jedna z firm sąsiadujących z zakładem mieszczącym się przy ul. Zygmunta Augusta. Jak relacjonowali świadkowie, nie było oznak szkodliwości pyłu dla ludzi, ale wyglądało to, jakby sadza z komina rozprzestrzeniała się na większej powierzchni. Pył wchodził w reakcję na przykład z lakierem samochodowym, niszcząc go.

Opis sytuacji trafił do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz do straży pożarnej. Niedaleko opisanego zakładu swoją siedzibę ma Jednostka Ratownicza-Gaśnicza nr 3, której strażacy potwierdzili, że podobne sytuacje, choć nie na taką skalę, miały miejsce w przeszłości.

Strażacy udali się na miejsce ze specjalnym sprzętem – urządzeniem, które na podstawie barwy stwierdza, czy występująca substancja jest niebezpieczna oraz spektrometrem ze Szkoły Podoficerskiej PSP, który po włożeniu do niego cieczy lub ciała stałego stwierdza na podstawie dostępnej bazy, co to za substancja.

Na miejscu potwierdziło się zjawisko opisane w zgłoszeniu, ale urządzenia nie stwierdziły występowania substancji zagrażającej ludziom – informują strażacy. Po interwencji służb ratowniczych sprawę przejął Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na miejscu pojawili się też przedstawiciele Wydziału Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy, który zajmuje się m.in. polityką ekologiczną i wpływem gospodarki miasta na środowisko.


Powiązane treści