Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 19 • L 19
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaChodnik przy nowym wyniesionym skrzyżowaniu w Fordonie już rozkopany. Od końca inwestycji minął miesiąc
lawinowa bydgoszcz
13.11.2020 | 13:23

Chodnik przy nowym wyniesionym skrzyżowaniu w Fordonie już rozkopany. Od końca inwestycji minął miesiąc

Na zdjęciu: Prace przy wyniesionym skrzyżowaniu w ciągu ulicy Lawinowej.

Fot. Fordon na co dzień/Nadesłane

We wrześniu na osiedlu Tatrzańskim w Fordonie powstało wyniesione skrzyżowanie. Inwestycja realizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego pochłonęła 200 tysięcy złotych. Po miesiącu chodniki wokół skrzyżowania zostały już rozkopane przez pracowników firmy, budującej przyłącze do pobliskiego nowego basenu. Mieszkańcy są oburzeni koordynacją prac i pytają, czy rozkopanie chodnika nie oznacza utraty gwarancji. W tej sprawie zadaliśmy pytania do ZDMiKP.

Przebudowa skrzyżowania ulicy Lawinowej i Zbójnickiej została zgłoszona w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku. Projekt zebrał 51 głosów i został przeznaczony do realizacji. ZDMiKP opracował projekt przebudowy skrzyżowania, a latem tego roku zlecił wykonanie prac budowlanych. Koszt prac wyniósł 200 tysięcy złotych. Inwestycja była prowadzona we wrześniu – jak wyjaśniali drogowcy, wyniesienie skrzyżowania ma spowolnić ruch i dodatkowo ułatwić przekraczanie jezdni pieszym. Realizacja zadania wzbudziła jednak spore emocje – część mieszkańców Tatrzańskiego i okolic wyrażała opinie, że wyniesienie skrzyżowania jest niepotrzebne, a także krytykowali ich zdaniem zbyt wysoki koszt inwestycji.


CZYTAJ WIĘCEJ: W Fordonie powstało wyniesione skrzyżowanie


Po ponad miesiącu od otwarcia skrzyżowania, przebudowany wokół niego chodnik został jednak rozkopany. Informacja oburzyła mieszkańców Fordonu, którzy skarżyli się nie tylko na brak koordynacji inwestycji, ale też wyrażali obawy co do tego, czy rozebranie kostki nie wpłynie na utratę gwarancji wykonawcy wyniesienia skrzyżowania.

Jak wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP, prace w rejonie Lawinowej wiążą się z budową przyłącza elektroenergetycznego dla zasilania rezerwowego basenu szkolnego, który powstaje przy pobliskiej szkole podstawowej nr 67 – Wykonawcą prac jest Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Megapol S.A. z Bydgoszczy. Po wykonaniu prac, teren musi teren zostać odebrany i być w takim stanie, jak przed rozpoczęciem robót – dodaje rzecznik. Jak przekonuje, pozwolenie na roboty było wydane od 4 do 20 listopada, lecz samo uzgodnienie było wydane już w marcu 2020 – czyli na kilka miesięcy przed realizacją skrzyżowania.

Okoński dodaje jednak, że głównym gwarantem tego odcinka jest firma, która wykonywała wyniesione skrzyżowanie na Lawinowej. – Jeśli w przyszłości byłyby jakieś usterki chodnika, to będzie go naprawiała firma zajmująca się przyłączem energetycznym – precyzuje rzecznik. Budowa przyłącza prowadzona jest jednak w kilku miejscach na osiedlu Tatrzańskim i powoduje ona utrudnienia w ruchu pieszym czy parkowaniu samochodów, m.in. na ulicy Pod Reglami. – Megapol bierze jednak na siebie gwarancje w ramach wykonanych prac na chodniku. Zezwolenie na prace dotyczy wyłącznie chodników a prace pod jezdnią mogą być prowadzone tylko metodą bezrozkopową – wyjaśnia rzecznik prasowy ZDMiKP.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści