Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 10 • L 9
18C
Nd
16C
Pon
17C
Wt
19C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEChoroba Parkinsona
1024px-DA-loops_in_PD.svg
03.01.2018 | 09:31

Choroba Parkinsona

Na chorobę Parkinsona choruje średnio 120-180 osób na 100 tysięcy mieszkańców.

Na zdjęciu: Schemat przedstawiający szlaki dopaminergiczne w zdrowym mózgowiu (po lewej) i u pacjenta z chorobą Parkinsona (po prawej). Czerwone strzałki oznaczają hamowanie danej struktury, niebieskie oznaczają pobudzanie.

Fot. wikipedia (wolna licencja)

We wczesnej fazie choroba jest trudna do rozpoznania. Najczęściej pierwszym objawem choroby jest tzw. drżenie spoczynkowe. Ręka lub noga drży nie w czasie wykonywania jakiejś czynności, ale w spoczynku.

Co ciekawe, początkowo drżenie ustępuje pod wpływem ruchu. Na przykład sięgnięcia dłonią po kubek.

Kolejnym objawem jest spowolnienie ruchowe. Obserwując chorego można zauważyć, że wszystkie ruchy wykonuje jakby w zwolnionym tempie. Dotyczy to również mówienia. Zdania chory wypowiada wolniej niż zdrowy człowiek.

Pojawia się sztywność mięśniowa. Szczególnie dolegliwa nad ranem. Chory ma problem, aby wstać z łóżka, a potem z trudem wykonuje zwykłe czynności. Sztywność mięśni i spowolnienie ruchów widoczne są również w mimice. Często rodziny pacjentów mówią, że trudniej, patrząc na twarz bliskiej osoby, odgadnąć jej uczucia.

Do tych wszystkich objawów dochodzą problemy z utrzymaniem równowag ciała. W zaawansowanej chorobie prowadzi to często do upadków.

Jakie są przyczyny?

Niestety, nadal nie są znane. Różne teorie wskazują na czynniki środowiskowe, wadliwą mutację w genach. Z tego powodu leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów choroby i spowalnianiu procesu chorobowego.

Neurolodzy rozpoznają chorobę po jej objawach, wywiadzie, obserwacji pacjenta i badaniu, ale również czasami rozszerzają diagnostykę o badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Miodowy miesiąc

Choroba Parkinsona ma charakter postępujący. Jednak włączenie leków u wielu pacjentów pozwala na kilka lat zminimalizować objawy choroby. Jeśli leki są dobrze dobrane, a lekarz dopiera dawki indywidualnie dla każdego pacjenta, wiele osób nie odczuwa opisanych objawów choroby. Jednak po kilku latach sprawność ruchowa znacznie się pogarsza. Równie ważna, jak leki, jest rehabilitacja. Chory powinien systematycznie ćwiczyć. Na stan zdrowia ma wpływ także dieta.

Inne problemy

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że do objawów fizycznych dochodzą również inne problemy. Może pojawić się depresja, zaburzenia pamięci, zaburzenia psychotyczne.

Choroba Parkinsona nierzadko wpływa na całą rodzinę. Chory potrzebuje wsparcia, a w późniejszym etapie, gdy choroba jest nasilona, również pomocy w codziennych czynnościach.

Źródło: www.neurologia.mp.pl

Poradnie Neurologiczne w Bydgoszczy można znaleźć na stronie: www.swiatprzychodni.pl/specjalnosci/neurolog/bydgoszcz/

Jak długo czeka się na przyjęcie do lekarza można sprawdzić na stronie: www.kolejki.nfz.gov.pl/Informator/Index/

Wpisując specjalistę, województwo i miasto.


Podobne wpisy

Powiązane treści