Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEChoroby tarczycy – choroby współczesne
30.11.2017 | 11:11

Choroby tarczycy – choroby współczesne

Na zdjęciu: Autoimmunologia w schorzeniach tarczycy

Fot. Archiwum

Autoimmunologiczne dysfunkcje gruczołu tarczycowego to występujące najczęściej choroby gruczołowe. Przyjmują postać przemęczenia, przeziębienia z bólem stawów i mięśni, stresu, depresji, otyłości, zaburzeń kardiologicznych, neurologicznych, gastrologicznych dlatego tak trudno je zdiagnozować.

Choroba Hashimoto jest częstą autoimmunologiczną chorobą tarczycy, występującą najczęściej z niedoczynnością tego gruczołu. Dochodzi do destrukcji narządu, wraz ze zniszczeniem jego utkania. Drugą, często spotykaną patologią w obrębie gruczołu tarczycowego jest choroba GravesaBasedowa, którą z kolei charakteryzuje nadczynność tarczycy, czyli nadmierna produkcja hormonów. Medycyna nie ma możliwości wpływania na czynniki genetyczne, jednak mamy wpływ na czynniki środowiskowe, których niwelowanie może zatrzymać uaktywnienie choroby lub złagodzić jej przebieg.

Wszystko przez stres

Wiele doniesień naukowych wykazuje silny związek pomiędzy stresem a uaktywnieniem się chorób autoimmunologicznych. Wyniki badań są jednoznaczne. Długotrwały stres lub ważne zdarzenia życiowe powodowały częstsze występowanie chorób autoimmunologicznych. Najlepiej dowodzą temu badania retrospektywne, przeprowadzane w byłej Jugosławii na grupie kontrolnej w latach 1992-1995. Po wojnie domowej na tych terenach zachorowalność na chorobę Gravesa-Basedowa znacząco wzrosła. Mając na uwadze wnioski z przeprowadzonych badań, należy pamiętać, iż każdy długotrwały stres może nieść za sobą konsekwencje zapadalności na choroby autoimmunologiczne przede wszystkim w przypadku, gdy przypadki zachorowalności zaobserwowano w rodzinie. Rozwód, choroba, zgon bliskiej osoby, zmiana miejsca zamieszkania mogą wymagać konsultacji psychologicznej. W przypadku przedłużającego się stresu nie bójmy się prosić o pomoc. Specjalista z pomocą indywidualnych technik bechawiorycznych pomoże nam zniwelować skutki stresu, tym samym nie dopuścić do uaktywnienia się choroby.

Selen

Selen reguluje układ immunologiczny, łagodzi skutki stresu, ma działanie atywirusowe. Niedobór selenu może nasilać niedoczynność tarczycy, prowadząc nawet do obrzęku śluzowatego. W przebiegu choroby Hashimoto lub rodzinnych predyspozycjach do tej choroby, niezwykle ważna jest kontrola i suplementacja selenem. W badaniach przekrojowych populacji europejskiej, mniejsza objętość gruczołu tarczycowego łączy się z niedoborem selenu. Ponadto niedobór tego mikroelementu powoduje włóknienia w obrębie tarczycy i upośledzenie funkcjonowania układu odpornościowego. Reasumując – badajmy poziom selenu we krwi i suplementujmy gdy istnieje taka konieczność.

Zapobiegać i leczyć

Każdy lek, także ten dostępny bez recepty, niesie za sobą możliwość występowania niepożądanych skutków ubocznych. Warte uwagi są również suplementy diety, których przyjmowanie bez kontroli lekarza, może być tragiczne w skutkach. Jodu, zalecanego kobietom w ciąży oraz osobom z dysfunkcjami tarczycy, nie należy podawać chorym na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Podaż jodu powoduje wzrost autoprzeciwciał tarczycowych. Leki wydawane według zaleceń lekarza takie jak: Amiodaron, Lit, Interferon, także mogą nieść za sobą zaburzenia funkcji tarczycy. Wszelkie leki i suplementy należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, informując go również chorobach współistniejących w rodzinie.

Alergik w grupie ryzyka

Istnieje związek między alergią a autoimmunologicznymi chorobami tarczycy. Pozytywny test skórny zaobserwowany wśród badanych alergików w 30% wykazywał zależność z współistnieniem we krwi autoprzeciwciał tarczycowych. Zmiany we krwi obwodowej obserwowano także badając związek między istniejącą alergią a poziomem TSH – był on zwykle za wysoki. Mając alergię warto zatem wykonać diagnostykę w kierunku chorób tarczycy.

Promieniowanie

Wyróżniamy dwa rodzaje promieniowania – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Promieniowanie wewnętrzne dotyczy terapii radiojodem, promieniowanie zewnętrzne jest czynnikiem ryzyka występującym w otoczeniu. Terapia radiojodem jest znanym sposobem leczenia toksycznego wola guzkowego lub toksycznego gruczolaka. Promieniowanie zewnętrzne natomiast, najlepiej opisuje przykład wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Kilka lat po katastrofie przebadano dzieci w Białorusi. Zamieszkałe na terenie dużych opadów radioaktywnych, wykazywały znaczny wzrost stężenia autoprzeciwciał tarczycowych.

Ciąża i okres poporodowy

Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na występowanie autoimmunologicznych schorzeń tarczycy u kobiet w ciąży, po porodzie i tych, u których wystąpiło poronienie. Nie należy jednak zapominać, iż zarówno ciąża jak i okres poporodowy to czas wahania hormonów w organizmie kobiety a także przyjmowanie leków w tym jodu, mających na celu dobro rozwijającego się płodu. Częste badania w tym okresie pomagają szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości, jak i sprawdzić stan pacjentki po przebytym porodzie. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Autoimmunologiczne dysfunkcje tarczycy są skutkiem złożonych procesów pomiędzy czynnikami środowiskowymi a predyspozycjami genetycznymi. Czynniki środowiskowe takie jak palenie tytoniu, promieniowanie, alergie, zakażenia, przyjmowane leki, ciąża i okres poporodowy, niewystarczająca podaż selenu w diecie, stres – stanowią 20% przyczyn powstania choroby. 80% natomiast to czynnik dominujący, zapisany w DNA, odziedziczony po przodkach i przekazywany kolejnym pokoleniom. Połączenie obu czynników ma fundamentalne znaczenie w rozwoju chorób.


Podobne wpisy

Powiązane treści