Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGaleriePrezes Oponeo chce wybudować muzeum motoryzacji, szkołę i 30 budynków mieszkalnych [WIZUALIZACJE]
21.03.2024 | 19:32

Prezes Oponeo chce wybudować muzeum motoryzacji, szkołę i 30 budynków mieszkalnych [WIZUALIZACJE]

Zdjęcia: Biuletyn Informacji Publicznej UMB

Czy na Glinkach powstanie muzeum motoryzacji, szkoła i 30 budynków jednorodzinnych? Dariusz Topolewski – prezes Oponeo – złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na podstawie tzw. ustawy Lex Deweloper.

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących – zwana Lex Deweloper – zakłada, że rada gminy lub miasta może wydać odstępstwo na realizację inwestycji mieszkaniowej na terenie, który w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeznaczony na ten cel.

Do tej pory w Bydgoszczy złożono trzy wnioski wykorzystujące Lex Deweloper – wszystkie dotyczyły terenów w Fordonie. Radni, po sprzeciwie mieszkańców, odrzucili wnioski dotyczące realizacji inwestycji w miejscu górki saneczkowej przy ulicy Twardzickiego czy terenu zielonego przy SP17, lecz wydali zgodę na zabudowę narożnika ulic Akademickiej i Igrzyskowej.

Kolejny wniosek dotyczący ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej dotyczy tym razem Glinek. Tym razem nie dotyczy on wyłącznie budowy mieszkań, ale też… zespołu szkolno-przedszkolnego i muzeum motoryzacji. Inwestorem jest Dariusz Topolewski – to prezes firmy Oponeo, czyli jednej z najbardziej znanych bydgoskich spółek, która ma swoją siedzibę właśnie na tym osiedlu. O planach sporej inwestycji w tej części Bydgoszczy słyszeliśmy już kilka miesięcy temu, lecz teraz wiemy, że nie okazały się one jedynie spekulacjami.

Koncepcję firmowaną przez Topolewskiego stworzyła architekt Agata Tomaszewska z bydgoskiego biura Archhouse. Plan zakłada budowę 30 budynków mieszkalnych – w tym 24 w zabudowie szeregowej (w sześciu zespołach składających się z czterech budynków), czterech w bliźniaczej oraz dwóch w zabudowie jednostojącej oraz wspomnianej już szkoły i muzeum. Te wszystkie obiekty mają powstać przy ulicy Cmentarnej, na niezabudowanej i nieuzbrojonej działce nr 4, obręb 156 położonej w pobliżu ulicy Lubranieckiej.

 

Jak czytamy we wniosku do urzędu miasta, domy mają mieć powierzchnię od 90 do 350 mkw. – mając na uwadze zapisy Lex Deweloper dotyczące odległości przyszłych mieszkań od szkół czy miejsc rekreacji, inwestor proponuje budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w centralnej części terenu inwestycji. W dwukondygnacyjnym budynku ma powstać niepubliczna szkoła podstawowa i przedszkole.

W parterze przewiduje się zlokalizować pomieszczenia ogólne i sportowe oraz oddział edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Na pietrze przewiduje się sale nauki dla uczniów szkoły podstawowej wraz z pomocniczymi i sanitarnymi. Funkcję użytkową planuje się wprowadzić na dachy i tarasy budynku w formie zielonych klas, gdzie zajęcia będą mogły być prowadzone w okresie letnim na zewnątrz – opisuje projektantka. Przy szkole mają powstać boiska i tereny zielone.

Uzupełnieniem inwestycji będzie realizacja marzenia szefa firmy oponiarskiej, czyli muzeum motoryzacji. Ma ono służyć ekspozycji prywatnych kolekcji, stanowiących własność mieszkańców miasta Bydgoszczy, zasłużonych w sportach motoryzacyjnych. – Przewiduje się ekspozycję aut na widok publiczny w postaci wystaw stałych i czasowych, organizację zlotów motoryzacyjnych, warsztatów w zakresie motoryzacji i działalność służącą scalaniu bydgoskiego środowiska sportowego – zapisano we wniosku.

Jak opisuje Tomaszewska, nowa zabudowa mieszkaniowa wpisuje się w okoliczną zabudowę usługowo mieszkalną i może pobudzić do życia istniejącą tkankę miejską. Prezes Oponeo przygotował pełną dokumentację niezbędną do tego, by radni mogli podjąć – oczywiście po analizie wniosku przez wydział administracji budowlanej i MPU – decyzje w sprawie zabudowy terenu na Glinkach.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments