Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 2 • L -1
1C
Sr
-1C
Czw
0C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCo dalej z tarasami Pałacu Nowego w Ostromecku?
Zniszczenia Pałacu Nowego w Ostromecku_SG (3)
21.12.2018 | 10:52

Co dalej z tarasami Pałacu Nowego w Ostromecku?

Na zdjęciu: Tarasy Pałacu Nowego w Ostromecku. Stan obecny.

Fot. Stanisław Gazda

Jarosław Jaworski, rzecznik Miejskiego Centrum Kultury, które zarządza Pałacem Nowym w Ostromecku od końca października 2012 roku – nie zgadza się z naszym stwierdzeniem w tytule materiału opublikowanego 15 grudnia („Uwaga! Źle się dzieje z Pałacem Nowym w Ostromecku! „),w którym alarmowaliśmy o zniszczeniach w obrębie obiektu. Prostuje więc, że z pałacem nie dzieje się źle. Źle się dzieje z tarasami i częścią fasady budynku.

Czytaj więcej: Uwaga! Źle się dzieje z Pałacem Nowym w Ostromecku!

Na spotkanie wyjaśniające, co słychać w kwestii remontu, Jaworski przychodzi dobrze przygotowany – ma już gotowy materiał z wszelkimi niezbędnymi informacjami. Dowiadujemy się z niego zatem, iż Pałac Nowy jest systematycznie remontowany, zgodnie z przyjętym na okres 2017-2021 harmonogramem. MCK we współpracy z jednostkami urzędu miasta opracował i wdraża ten pięcioletni program remontowy. Remonty trwały  w ciągu całego 2018 roku, w ramach harmonogramu II etapu prac. Są więc wykonywane na bieżąco od dłuższego czasu.

Zespół Pałacowo-Parkowy oraz park w Ostromecku są obiektami zabytkowymi, wpisanymi do rejestru zabytków. Właścicielem nieruchomości jest Miasto Bydgoszcz, a zarządza nimi Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W porozumieniu z jednostkami urzędu w roku 2017 przygotowany został wieloletni plan robót budowlano-remontowych Pałacu Nowego.

Koszty specjalistycznego remontu Pałacu Nowego przekraczają możliwości budżetu MCK. Dlatego podpisana została umowa o przyznaniu mu dotacji inwestycyjnej na opracowanie dokumentacji projektowej na remont i modernizację Pałacu Nowego. Od chwili jej opracowania trwa, zaplanowany na lata 2017-2021, program remontowy.

Tylko w roku 2018 rok (drugi etap prac) remont obiektu pochłonie kwotę 651 900,00 zł brutto. To są koszty remontu dachów i gzymsów, tarasu nad salą balową, tarasu ośmiokątnego, tarasu sali konferencyjnej i innych prac. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że Pałac Nowy w Ostromecku jest obiektem zabytkowym, więc jak każdy zabytek, wymaga prac specjalistycznych, dużo droższych, niż w wypadku zwykłego budynku.

MCK nie czeka jednak na dodatkowe środki i z własnego budżetu wydatkuje od 2011 roku pieniądze na koszty bieżących napraw i mniejszych remontów. Pałac Nowy, jak każdy obiekt budowlany na świecie, „eksploatuje się” podczas intensywnego, choć standardowego użytkowania. Z racji nieustannego rozrastania się działalności komercyjnej (restauracja i hotel) w Pałacu Nowym pojawiają się więc potrzeby doraźnych remontów. Z własnych środków na takie dodatkowe naprawy MCK wydało w latach 2011-2016 kwotę ponad 100.000,00 zł.

Nasze, ale także internautów sugestie, iż powodem tak szybkiej degradacji otoczenia Pałacu Nowego mogłyby być metody stosowane podczas wcześniejszych prac renowacyjnych tego obiektu – rzecznik MCK ucina stwierdzeniem, iż były one wykonywane jeszcze za rządów poprzedniego prezydenta. MCK objął obiekt już po ich zakończeniu.

Wielce prawdopodobnym jest, iż głównym winowajcą degradacji tarasów jest podmokły grunt. Być może zarówno one, jak i cały budynek osadzone są na żyle wodnej, co również należałoby sprawdzić poprzez specjalistyczne badania. Jeżeli potwierdziłyby one negatywny wpływ geologiczny – sprawą pierwszorzędną musiałoby być wykopanie rowów odwadniających wzdłuż murów, które trzeba by było skuć do gołej cegły, osuszyć i założyć bardzo drogie materiały izolujące.

Dla mnie osobiście, jako absolwenta wydziału sztuk pięknych, kierunek muzealnictwo, obecny stan rzeczy powoduje niezmierny ból. I niewątpliwie trzeba coś z tym problemem zrobić, mając świadomość jakie przy tym są ograniczenia i jakie duże koszty. Musimy działać w symbiozie z Urzędem Miasta i razem musimy uratować  otoczenie Pałacu Nowego. I uratujemy! – twierdzi Jarosław Jaworski, rzecznik MCK.


Powiązane treści