Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICo nam powie Sąd Najwyższy w sprawie kredytów frankowych? cz.3 [RADCA w PIĄTEK]
19.02.2021 | 11:36

Co nam powie Sąd Najwyższy w sprawie kredytów frankowych? cz.3 [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Sprawy frankowe budzą wiele pytań.

Fot. freeimages

W poprzednich tygodniach omówiłem krótko odpowiedzi na pytania 1- 4, które zostały zadane Sądowi Najwyższemu. Przyszedł więc czas na pytanie nr 5, które brzmi: Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?

To pytanie jest, jak dla mnie, najciekawsze i najbardziej istotne. Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 11/20 rozstrzygał między teorią salda a teorią dwóch kondykcji. Tak jak przypuszczałem, wygrała teoria 2 kondykcji, co oznacza, że każdy ma swoje odrębne roszczenie w procesach frankowych:

1. Kredytobiorca  za spłacone raty

2. Bank za udostępniony kapitał

            No i teraz kwestia przedawnienia.

Kodeks cywilny przewiduje, że termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.


CHCESZ PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O SPRAWACH FRANKOWYCH? POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA!


Ale mamy też przepis, który mówi, że w wyjątkowych przypadkach sąd może, po rozważeniu interesów stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności.

Naturalnym jest, że dla frankowiczów korzystna byłaby interpretacja, z której wynikałoby, że roszczenie przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wypłaty kapitału – np. bank udostępnił klientom pieniądze w dniu 13 czerwca 2008 r, przedawnienie nastąpiłoby z końcem dnia 13 czerwca 2011 r.

Jednak obiektywnie patrząc, termin roszczenia konsumentów opisuje się jako dzień, w którym powzięli wiadomość o tym, że ich umowa jest nieważna. Tym dniem może być np. dzień złożenia reklamacji do banku w tym zakresie. Dla banku tym dniem może być dzień otrzymania reklamacji. Jednak najbardziej prawdopodobnym terminem jest wyrok sądu. Należy jednak pamiętać, że stwierdzenie nieważności ma charakter deklaratoryjny – sąd potwierdza tylko jakiś stan prawny, ale go nie tworzy.

Nie widzę jednak możliwości, chociaż bardzo bym tego chciał, aby Sąd Najwyższy uznał, że roszczenie banku przedawniło się znacznie wcześniej. Poza tym mamy przywołany przepis art. 117[1] kodeksu cywilnego, który zapewne do tego typu spraw będzie stosowany.


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści