
Co robią Bydgoscy Wolontariusze Roku?(2): Wanda Bajer-Maćkowska
W wolontariacie już od 11 lat!
Na zdjęciu: "Wolontariusz dorosły" -Wanda Bajer-Maćkowska
Fot. Stanisław Gazda
Laureatka w kategorii „Wolontariusz dorosły” WANDA BAJER-MAĆKOWSKA, wolontariuszka w Stowarzyszeniu z Potrzeby Serca oraz Domu Dziennego Pobytu „Senior”.
Wanda Bajer-Maćkowska jest emerytowaną artystką baletu i współpracuje ze Stowarzyszeniem z Potrzeby Serca -Domem Dziennego Pobytu „Senior”, świadcząc nieprzerwanie pracę wolontariacką od 11 lat. W roku 2014 przepracowała aż 288 godzin na rzecz placówki.
Pani Wanda, w celu aktywizacji społecznej seniorów, organizuje prezentacje artystyczne swojej formacji tanecznej, w regionie i poza nim. 11 lat temu zachęciła pensjonariuszy placówki do terapii tańcem i utworzyła pierwszą w naszym regionie formację taneczną seniorów. W ramach systematycznej pracy opracowuje programy choreograficzne, projektuje kostiumy. Jej realizacje opierają się w dużej mierze na pokazowej pracy rąk (port de bras) wykorzystywanej w balecie klasycznym.
W ostatnich latach pani Wanda opracowała z seniorami autorskie programy: „Polka Dziadek”, „Walc wiedeński”, „Hello Dolly”, „Szanze Lize”, „Labamba”, „Zumba Gold” oraz „Walc Musetty G. Pucciniego”. Jest także autorką choreografii oraz układów tanecznych do bajek wystawianych z okazji m.in. Dnia Dziecka: „Bajka o rybaku i złotej rybce”, „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”, „Kot w butach” oraz „Stoliczku nakryj się”. Bajki wystawiane były w Miejskim Centrum Kultury oraz Kinoteatrze Klubu Pomorskiego Okręgu Wojskowego przv u i. Dwernickiego. Dzięki temu każdego roku około 1000 dzieci wraz z opiekunami może nieodpłatnie oglądać bajki i popisy sceniczne, których współautorką jest pani Wanda.
Wanda Bajer-Maćkowska przygotowała też wspaniałe kreacje seniorów w ramach projektu „Rodzinne spotkania w Ostromecku.” Formacja taneczna prezentowała się także w czasie Przemarszu Kapeluszowego, podczas Regionalnego Zlotu Seniorów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także brała udział w Festiwalu Twórczości Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz narodowym czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa.
Pani Wanda integruje pokolenia poprzez wspólne działania i realizację projektów w zakresie literatury i sztuki: „Sztuka łączy pokolenia”, „Jubileusz roku Juliana Tuwima”; „Spotkania z poezją twórczości dziecięcej polskich poetów”; Projekt twórczości ludowej „Polska naszym krajem, poznajmy jej tradycje i obyczaje”, uroczystości patriotyczne-Święto Niepodległości Państwa Polskiego.
W ramach podjętego wolontariatu nakłania do bezinteresownego działania innych artystów, osoby z bliskiego otoczenia, organizując z nimi spotkania w placówce.
Poza wymienionymi działaniami pani Wanda prowadzi przy Operze NOVA Klub Seniora „Cyganeria”, jest aktywnym członkiem Związku Artystów Scen Polskich oraz Stowarzyszenia Klub Środowisk Twórczych.
Niedawno uczestniczyła w lekcjach tańca brzucha w szkole tańca pani Joanny Ossowskiej.