Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 5 • L 3
8C
Pon
7C
Wt
8C
Sr
3C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICo robią Bydgoscy Wolontariusze Roku?(3): Hanna Matusiak
18.12.2015 | 09:23

Co robią Bydgoscy Wolontariusze Roku?(3): Hanna Matusiak

Pani Hanna nie tylko opiekuje się wolontariatem - sama także pomaga innym.

Na zdjęciu: Opiekun Wolontariatu - Hanna Matusiak

Fot. Stanisław Gazda

Laureatka w kategorii „Opiekun wolontariatu” HANNA MATUSIAK, opiekun wolontariatu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.

Pani Hanna przez ponad 4 lata kieruje akcjami charytatywnymi, zbiórkami pieniężnymi, zbiórkami darów m.in. podczas: koncertu charytatywnego na rzecz Wiktorii Lewkowskiej chorującej na nowotwór „Wiktoria Art”, akcji Pączek dla Afryki: Tłuste Czwartki -Fundacja Kapucyni i Misje na potrzeby dożywiania dzieci oraz budowy pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowej Afryki, Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein In Memoriam w celu ufundowania stypendiów dla uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, akcji „Podziel się posiłkiem” dla ubogich rodzin z województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego, zbiórki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu, zbiórki słodyczy na rzecz podopiecznych Domu Dziecka w Trzemiętowie.

Hanna Matusiak uczestniczy wraz z wolontariuszami w segregacji darów i pakowaniu paczek dla rodzin potrzebujących pomocy zgłoszonych do Projektu „Szlachetna Paczka”. W okresie od czerwca do września bieżącego roku pomagała także w wyposażeniu mieszkań dwóch rodzin, które przyjechały z Doniecka do Bydgoszczy. Współpracuje z wieloma organizacjami w zakresie realizacji przedsięwzięć o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim , regionalnym i szkolnym: projektów kulturalnych, koncertów (we współpracy z Fundacją Muzyka u Źródeł); Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein In Memoriam (we współpracy z Towarzystwem Mozartowskim w Bydgoszczy); w zakresie przygotowania wyprawek szkolnych i posiłków dla najuboższych dzieci z Bydgoszczy (działania w Stowarzyszeniu Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo).

Pani Hanna organizuje dwa razy w roku Międzyszkolne Artystyczne Warsztaty Profilaktyczne „Sztuka łagodzi obyczaje”: Co nazywamy przemocą? Sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach; Kiedy gram świadomość mam; Tolerancja to Ja. Warsztaty międzyszkolne są jedyną tego typu formą profilaktyki, jaka odbywa się w szkolnictwie artystycznym w Polsce.

W ubiegłym roku szkolnym opracowała programy: „Szkolny program dbania o kulturę osobistą”, „Szkolny program dbania o toalety”, „Szkolny program zapobiegania przemocy”. Promowała kształtowanie kulturalnej postawy uczniów w relacjach społecznych poprzez wdrażanie zasad savoir-vivre oraz zapobieganie przemocy.

Pani Hanna zainicjowała wigilijne odwiedziny i pomoc samotnym emerytom -pracownikom szkoły. Wolontariusze odwiedzili do tej pory 10 emerytowanych samotnych i schorowanych pracowników szkoły. Przygotowali dla nich stroiki, opłatki i życzenia świąteczne.

Cały czas motywuje wolontariuszy do rozwijania własnego potencjału i kompetencji.

Wolontariuszka będąca pod opieką Pani Hanny, Dominika Krawczyk uzyskała tytuł laureatki Konkursu „Bydgoski Wolontariusz Roku 2014″. 17 października 2015 roku Pani Hannie przyznano „Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy” za szczególne zasługi dla Miasta Bydgoszczy.


Powiązane treści