Bydgoszcz
-17C
Słonecznie
85% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -17 • L -17
-11C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiCo trzeba wiedzieć przed wyborem rotuli?
london-3833039_1280
16.12.2019 | 09:53

Co trzeba wiedzieć przed wyborem rotuli?

Na zdjęciu:

Fot.

Mocowanie punktowe szkła jest obecnie popularną metodą przytwierdzania szklanych tafli do elewacji budynków oraz montowania ich jako ścianki działowe. Sprawdza się też w roli uchwytu do szkła w balustradach schodowych i balkonowych. Rotule mają wiele zalet, począwszy od estetyki po łatwość montażu. Co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Czym są rotule?

Wzrost popularności szkła oraz jego powszechne wykorzystanie w budownictwie sprawiły, że pojawiło się też zapotrzebowanie na estetyczne i wygodne systemy mocowania. Tę rolę doskonale spełniają rotule. Są to najczęściej stalowe elementy w kształcie walca, który składa się z dwóch części połączonych centralnie umieszczonym bolcem. Pomiędzy elementami znajduje się elastyczny materiał, który – po skręceniu rotuli – dociska metalowe części do szkła, tworząc amortyzator.

Mocowanie punktowe szkła za pomocą rotuli jest nie tylko szybkie i wygodne, ale też ogranicza do minimum straty materiałowe. Do jego wykonania wystarczy jedynie wywiercenie czterech otworów w narożnikach szyby. Ograniczona liczba otworów oraz sposób mocowania w rotuli sprawiają, że zmniejsza się ryzyko osłabienia szklanej tafli oraz jej pękania.

Czym różnią się rotule do mocowania szyb?

Planowanie montażu szklanych płyt na elewacji czy ścianki działowej w biurze wymaga doboru odpowiednich systemów mocowań. Powinno one być dobrane tak, aby z jednej strony utrzymały ciężar szkła, a z drugiej, chroniły je przed pękaniem pod wpływem naprężeń. Im większa szyba, tym solidniejsze powinno być mocowanie punktowe szkła. Firma Womet oferuje rotule w wielu wariantach: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/. Różnią się one kilkoma parametrami, które mają znaczenie podczas doboru uchwytów do ich przeznaczenia.  Do najistotniejszych cech uchwytów punktowych zaliczają się:

  •  średnica rotuli,
  • średnica pręta,
  • długość pręta,
  • dystans szyby od ściany,
  • dystans pomiędzy elementami rotuli,
  • średnica otworu w szkle,
  • materiał wykonania,
  • wykończenie powierzchni.

Parametry fizyczne i ich znaczenie

Jak w przypadku wszystkich elementów konstrukcji technicznych parametry wymiarowe mają diametralne znaczenie dla powodzenia ich montażu. Zbyt krótki gwintowany bolec może sprawić, że stosunkowo krucha struktura ściany nie utrzyma ciężkiej tafli szklanej. Z kolei dystans od ściany ma znaczenie wówczas, gdy jej powierzchnia jest nierówna i znajdują się na niej różne występy czy inne elementy konstrukcji. W takich sytuacjach zastosowanie barwionego materiału pozwoli je zamaskować.

Uchwyty do szkła wymagają też wcześniejszego wywiercenia otworów w szybie. Jeśli są one zbyt małe rotule będę nieprzydatne lub też będzie konieczne powiększanie otworów. To drugie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia tafli. Inną ważną cechą jest dystans pomiędzy elementami rotuli. Wskazuje on na grubość szyby, jaką można umieścić w uchwycie. Jeśli będzie on za mały, szyba się nie zmieści. Ma to szczególne znaczenie w przypadku montażu warstwowych szyb klejonych, które zazwyczaj są grubsze od innych rodzajów szkła.

Akcesoria do szkła w roli dekoracji, czyli materiał i wykończenie

Rotule służą nie tylko do mocowania do szyb w balustradach czy w ścianach działowych i na różnych powierzchniach. Są też atrakcyjnym dopełnieniem aranżacji i dekoracją. Uchwyty o dużej średnicy, wykonane z trwałego materiału z satynowym wykończeniem powierzchni będą atrakcyjnym wykończeniem paneli szklanych na kuchennej ścianie.  Sprawdzą się też jako akcesoria do szyb w balustradach schodowych, w których metalowe główki dodadzą elegancji i jednocześnie nowoczesności.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści