Co warto wiedzieć przed budową domu energooszczędnego?
Dodano: 26.09.2022 | 20:49Na zdjęciu: Przy domu energooszczędnym trudno uświadczyć tarasy, balkony i elementy wystające poza właściwą konstrukcję.
Fot. nadesłane
Budowa domu energooszczędnego już od czasu tworzenia projektu wymaga uwzględnienia niestandardowych rozwiązań, które zapewnią większą ekologiczność. Nowoczesne domy obniżają koszty eksploatacji, dzięki czemu wydatki związane z ich budową zwracają się w szybkim czasie. Przy budowie domu energooszczędnego znaczenie ma także wybór działki, materiałów budowlanych oraz układ konstrukcji. Jak przygotować się do budowy domu energooszczędnego?
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek, który w czasie eksploatacji zużywa znacznie mniej energii elektrycznej dzięki innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym i budowlanym niż tradycyjny dom wolnostojący. Przy budowie takiego obiektu znaczenie ma każdy etap procesu. Już przy tworzeniu projektu specjaliści uwzględniają m.in. rozkład poszczególnych pomieszczeń czy orientację otworów okiennych w stosunku do światła, dzięki czemu naturalne utrzymanie ciepła w domu stanie się bardziej efektywne. Przy budowie domu energooszczędnego znaczenie ma także zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i dobór materiałów budowlanych, które przyczynią się do zwiększenia ekologiczności budynku.
Jakie rozwiązania sprawiają, że dom jest energooszczędny?
Przy domu energooszczędnym trudno uświadczyć tarasy, balkony i elementy wystające poza właściwą konstrukcję. Obecność dobudówek niekorzystnie wpływa na właściwości termiczne budynku, dlatego domy energooszczędne zazwyczaj są budowane na planie kwadratu lub prostokąta i stanowią zwartą bryłę. Drugim ważnym elementem jest konstrukcja ścian. Jeśli ściany domu z założenia mają zapobiegać utracie ciepła, przy ich stawianiu należy wykorzystać specjalną odmianę bloczków oraz styropianu o grubości większej niż 25 centymetrów. Podwyższone parametry izolacyjności powinny wykazywać również okna i drzwi. Najważniejszym z rozwiązań, których nie może zabraknąć w domu energooszczędnym, jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem energii tzw. rekuperacji.
Rekuperacja przy zastosowaniu się do pozostałych rozwiązań konstrukcyjnych pozwala w dużym stopniu ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a przy tym ograniczyć koszty eksploatacyjne. Domy energooszczędne w Bydgoszczy z systemem wentylacji z odzyskiem ciepła buduje ekipa DDOM – https://ddom.pl/. Specjaliści z branży budowlanej zajmują się przygotowaniem projektu, znalezieniem terenu pod budowę oraz postawieniem wymarzonego lokum na terenie Bydgoszczy i okolic w duchu ekologii i oszczędności.
Czy budowa domu energooszczędnego się opłaca?
Budowa domów w Bydgoszczy zawsze wiąże się z wysokimi kosztami, jednak w przypadku wyboru domu energooszczędnego wydane pieniądze zwrócą się w niedalekiej przyszłości. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i nowoczesnym technologiom ekologiczne domy są wygodne i nie wymagają dużego nakładu pracy w związku z utrzymaniem posiadłości. W dodatku mniejsze zużycie energii cieplnej korzystnie wpływa na stan powietrza, zapobiegając zanieczyszczeniom występującym w sezonie grzewczym.
- Bogactwo form czy ponadczasowa klasyka? Jaka lampa wisząca sprawdzi się w Twoim wnętrzu? - 3 października 2023
- Wtorek za pół ceny. Z jakich zniżek skorzystasz dzisiaj? [LISTA] - 3 października 2023
- Puszczykowa 6: Rozwiązania, które mają znaczenie - 2 października 2023