Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co wiesz na temat kredytu walutowego?

Dodano: 31.12.2023 | 11:38

Na zdjęciu: Kredyt walutowy to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju.

Fot. nadesłane / freepik.com

Kredyt najczęściej zaciągany jest w przypadku, w którym jednostki nie stać na zapłacenie za daną rzecz z bieżących środków finansowych. Kredyt najczęściej zaciągany jest w przypadku zakupu mieszkania, domu, działki lub samochodu. W Polsce można zaciągnąć kredyt w walucie innej niż ta, która obowiązuje w naszym kraju. 

Czym jest kredyt walutowy?

Aby dowiedzieć się czym jest kredyt walutowy najpierw należy zrozumieć definicję kredytu. Definicje tą znaleźć można w prawie bankowym. Mówi ona o tym, że kredyt jest to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać Kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej zasadach.

Kredytobiorca zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy kredytowej, spłaty zadłużenia zgodnie z podanym harmonogramy oraz wydatkowanie pieniędzy zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej. Kredyt walutowy to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W przypadku Polski jest to kredyt udzielany w walucie innej niż Polska złotówka.

W jakiej walucie można otrzymać kredyt walutowy?

Kredyt walutowy w Polsce możesz otrzymać w walutach takich jak:

  • Euro,
  • Frank szwajcarski,
  • Funt brytyjski,
  • Dolar amerykański.

Jakie dokumenty należy naszykować aby starać się o kredyt walutowy?

Aby starać się o kredyt walutowy przede wszystkim należy złożyć wniosek o kredyt walutowy. Dodatkowo bank wymagać będzie potwierdzenia twojej tożsamości za pomocą dokumentu tożsamości takiego jak dowód osobisty lub paszport.

Bank może wymagać od ciebie również przedłożenia dokumentów takich jak umowa o pracę lub Kontrakt, za świadczenie o wysokości twoich dochodów, wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, potwierdzenie zameldowania w Polsce a także zeznanie podatkowe z ubiegłego roku. Musisz wiedzieć że bank może wymagać również od ciebie przeniesienia pozwolenia na pracę za granicą oraz na pobyt stały za granicą.

Kto obecnie może ubiegać się o kredyt walutowy?

Komisja nadzoru finansowego wprowadziła zmiany, które mówią o tym, że obecnie o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu. Zmiany te zostały wprowadzone po to, aby zabezpieczyć stałą i regularną spłatę jak i obsługę kredytu.

Komisja nadzoru finansowego wprowadziła te regulacje również po to, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu sytuacji, która miała już miejsce w naszym kraju, kiedy to masowo udzielano kredytów we franku  szwajcarskim.

Co teraz z frankowiczami?

Osoby, które posiadają już kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnięty w momencie masowego ich udzielania coraz częściej decydują się na wstąpienie na drogę sądową. Jest to jednoznaczne ze złożeniem pozwu. Należy pamiętać, że sprawy frankowe są trudne i skomplikowane, dlatego warto jest wynająć kancelarię prawną, która specjalizuje się w tej dziedzinie prawa.

Jedną z najlepszych jest kancelaria frankowa Bydgoszcz. Zatrudnieni w kancelarii specjaliści dokładnie zapoznają się z treścią twojej umowy kredytowej a po dokładnej analizie powiedzą ci o krokach prawnych, które najlepiej z podjąć w twojej sytuacji.

Czy kredyt walutowy ma wady?

Jedną z głównych wad Jest bardzo mała liczba ofert kredytów walutowych w bankach. Dodatkowo, aby starać się o kredyt walutowy należy posiadać o wiele wyższy wkład własny niż w przypadku kredytów złotowych.

Starając się o kredyt walutowy musisz pamiętać o tym, że twoja zdolność kredytowa musi być bardzo wysoka. Dodatkowo dokumenty muszą zostać złożone w języku polskim.