Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z laptopami dla 4-klasistów? Wkrótce mają trafić do uczniów z Bydgoszczy

Dodano: 21.09.2023 | 13:16

Na zdjęciu: Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych mają otrzymać laptopy.

Fot. pexels.com

Uczniowie czwartych klas szkół podstawowych mają otrzymać laptopy. Kiedy zostaną one przekazane?

13 lipca 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Według niej, od roku szkolnego 2023/2024, kolejni uczniowie czwartych klas szkół podstawowych mają otrzymać laptopy. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych.

W tym roku przekazanych ma zostać prawie 400 tys. urządzeń. Jeżeli uczeń otrzyma laptopa w ramach innego programu, musi wybrać, z którego z nich będzie korzystał, ponieważ będzie mógł posiadać tylko jeden laptop zakupiony ze środków publicznych.

Co roku zakupu będzie dokonywało ministerstwo odpowiedzialne za informatyzację. Odbywać się to będzie na podstawie danych dotyczących liczby uczniów w danym roczniku, przygotowanych przez resort oświaty.

Do 31 marca każdego roku, resort edukacji będzie musiał przekazać ministerstwu cyfryzacji prognozowaną liczbę uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasie czwartej we wrześniu. Następnie do 30 września sprzęt ma trafiać do prawnych opiekunów uczniów poprzez organ prowadzący, a więc miasto, które wyda dyrektorom odpowiednie upoważnienia dotyczące przekazania sprzętu.

W tym roku wyjątkowo Ministerstwo Cyfryzacji ma czas do końca grudnia na dostarczenie laptopów do szkół. A jak to wygląda w praktyce?

Laptopy dla uczniów z Bydgoszczy

W ubiegłym tygodniu Miasto Bydgoszcz otrzymało i podpisało umowę dotyczącą przekazania komputerów przenośnych przez ministerstwo. Przygotowano również pełnomocnictwa dla dyrektorów szkół podstawowych do odbioru laptopów oraz do podpisania umów przekazania ich prawnym opiekunom uczniów.

Laptopy powinny zostać dostarczone do szkół w najbliższych dniach. Następnie dyrektorzy placówek przygotują stosowną dokumentację związaną z przekazaniem ich prawnym opiekunom uczniów klas czwartych.

Konkretne terminy i forma przekazana będą indywidualnie ustalane przez dyrektorów szkół, uwzględniając możliwości organizacyjne.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments