Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z Metropolitalną Kartą Uczniowską w Koronowie? Głos w sprawie zabrał zastępca burmistrza

Dodano: 08.08.2023 | 14:01

Na zdjęciu: Takie rozwiązanie chciano wprowadzić w Koronowie w 2021 roku

Fot. IN

Ta sprawa wzbudziła wśród mieszkańców gminy Koronowo spore emocje. Chodzi o Metropolitalną Kartę Uczniowską i Kartę Malucha. Burmistrz Patryk Mikołajewski chciał wprowadzić takie rozwiązanie. Nie było jednak zgody radnych. Czy są jeszcze szanse na jej uruchomienie?

Z programu korzystają bydgoscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także maluchy w wieku 4-7 lat. Podobne rozwiązanie obowiązuje już dzięki porozumieniu Bydgoszczy z gminą Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Mrocza. Niedawno porozumienie podpisał też Solec Kujawski. Pozwala to korzystać z komunikacji miejskiej zarówno na liniach międzygminnych, jak i w komunikacji publicznej na terenie Bydgoszczy po bardzo atrakcyjnych cenach – bilet miesięczny/30-dniowy kosztuje 10 zł, natomiast roczny – 100 zł.

Inicjatywa burmistrza

Takie rozwiązanie chciano też wprowadzić w Koronowie w 2021 roku. Z inicjatywą wyszedł burmistrz Patryk Mikołajewski. Gmina chciała przeznaczyć na ten cel 100 tys. zł. Szczegóły byłyby znane po uruchomieniu odpowiednich procedur. Sprawa trafiła pod obrady Rady Miejskiej w Koronowie jednak punkt nie był nawet procedowany, bo został zdjęty na wniosek wiceprzewodniczącego (obecnie przewodniczącego) Bogusława Guzińskiego. Tańsze bilety miałyby zdaniem Guzińskiego spowodować odpływ uczniów z Koronowa do Bydgoszczy. Stwierdził on, że działałoby to na szkodę koronowskich szkół. Ponadto zaznaczał, że najpierw trzeba poprawić komunikację autobusową w samej gminie Koronowo.

Fala krytyki

Po tej decyzji w gminie mocno zawrzało. Fala krytyki spadła przede wszystkim na Bogusława Guzińskiego. Ten zaczął niedawno zmieniać podejście do sprawy. – My praktycznie już daliśmy zielone światło pod koniec ubiegłego roku, dlatego możemy jak najbardziej powrócić do tej sprawy – mówił podczas jednej z sesji. – Tym bardziej, że linie autobusowe powstały, funkcjonują prawie od początku stycznia i teraz możemy pochylić się nad tematem tych dopłat w Bydgoszczy – dodał.

Petycja mieszkańców

O temat na piśmie dopytywała ostatnio radna Mirosława Holka. – W związku z otrzymaniem petycji od mieszkańców gminy w sprawie uruchomienia w gminie Koronowo Metropolitalną Kartę Malucha i Metropolitalną Kartę Uczniowską dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół w Bydgoszczy proszę o pilne podjęcie działań w celu wdrożenia tej karty od września 2023 – pisze w interpelacji radna. – Nadmieniam, że mieszkańcy prawie wszystkich gmin powiatu bydgoskiego mogą już korzystać z tego udogodnienia i oszczędności w zakupie biletów – dodała Mirosława Holka. Radna dołączyła też podpisy mieszkańców.

Stanowisko władz

Odpowiedzi na interpelację udzielił zastępca burmistrza Koronowa Piotr Kazimierski. Samorządowiec stwierdził, że jest to opracowywane. – Pragnę nadmienić, iż inicjatywa w sprawie przystąpienia do karty Metropolitarnej była podjęta ze strony Burmistrza Koronowa w roku 2021, lecz nie znalazła akceptacji Rady Miejskiej w Koronowie – odpowiada Kazimierski. – Nie mniej czynię starania aby ponownie dać przedmiotowe uchwały pod dyskusję Rady Miejskiej i liczę, iż tym razem nasz wniosek zostanie przez Państwa poparty – dodał.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
9 miesięcy temu

A co tu komentować jak redakcja już to zrobiła . Napewno plusem jest Pani radna Mirosława . H ( Wtelno )

No
No
9 miesięcy temu

No a rosyjskie Kaka-lin, kukuszka to wolno śpiewać bez sprzeciwu ?