Bydgoszcz
19C
Słonecznie
63% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 19 • L 18
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICo z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski?
Biskupin, jezioro
08.01.2016 | 18:23

Co z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski?

Jakich imprez możemy spodziewać się w związku z rocznicą?

Na zdjęciu: ...prastary Biskupin...

Fot. Stanisław Gazda

Rok 2016 roku jest rokiem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Pojawi się zapewne sporo przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, religijnym, naukowym, czy turystyczno-krajoznawczym. I choć główna uwaga skupi się na Gnieźnie i Poznaniu, to nie możemy zapominać, iż przez teren naszego regionu przebiega część Szlaku Piastowskiego, jest tu też sporo miejsc związanych z początkiem państwowości polskiej.

W kolejnych miastach w kraju odbywają się konferencje, na których przedstawiane są informacje dotyczące lokalnych programów obchodów tej znaczącej rocznicy. Mamy nadzieję, że Urząd Marszałkowski oraz Urząd Wojewódzki, wsparte przez prezydentów największych miast Kujaw i Pomorza, wkrótce poinformują społeczność lokalną o planowanych imprezach w naszym regionie…

Nam udało nam się dotrzeć do dokumentu, w którym wymienione są projekty, zgłoszone do objęcia finansowym wsparciem w ramach ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury Programu „Chrzest 966”. Niestety, z nieznanych nam względów (prawdopodobnie z uwagi na uzyskaną liczbę punktów) propozycje, o których informujemy, wsparcia finansowego nie otrzymały. Znalazła się tam Biblioteka Miejska im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, która zgłosiła zadanie pn. „Teoria Wielkiego Chrztu”, a także Stowarzyszenie „Bydgoska Pomoc Społeczna”, które przygotowało projekt: „CHRZEST POLSKI – 1050 lat w Polsce i w Bydgoszczy”. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zabiegała o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Dziedzictwo Chrztu – współczesna sztuka chrześcijańska”, zaś Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie liczyło na wsparcie wystawy: „Chrystianizacja pogranicza dobrzyńskiego – żywa historia”. Zauważyliśmy też propozycje Biblioteki Publicznej Gminy Złotniki Kujawskie – zorganizowania przez nią Festiwalu Piastowskiego oraz pomysł Fundacji Ekspert-Kujawy pn. „Polska Mieszka, w której mieszkam”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim planowała imprezę pn. Czytelnicy biblioteki odkrywają Szlak Piastowski”.

Nie wiemy, jaki los spotka wymienione przedsięwzięcia. Oby z powodu niedofinansowania nie skończyły swojego żywota pozostając jedynie propozycjami.

Dzisiaj z Zarządu Oddziału PTTK Strzelno wspólnie z Biblioteką Miejską, otrzymaliśmy zaproszenie na prelekcję pt. „CHRZEST POLSKI W ŚWIETLE NAJNOWSZYCH BADAŃ HISTORYCZNYCH”. Odczyt 14.01.2016 r. o godzinie 17.00. wygłosi w Bibliotece Miejskiej historyk Marian Mikołajczak.

I ta wiadomość wlała w nas nieco optymizmu.

 

 

 

 


Podobne wpisy

Powiązane treści