Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co zabrać ze sobą w góry?

Dodano: 10.01.2023 | 08:58

Na zdjęciu: W chłodniejsze dni nie możesz pominąć także ciepłej odzieży.

Fot. nadesłane

Przed Tobą pierwsza górska wyprawa? Odpowiednie przygotowanie to podstawa, dlatego cieszymy się, że trafiłeś na nasz artykuł. Dowiesz się z niego, czego nie możesz pominąć, pakując się na wyjazd w góry.

Wybór odpowiedniej marki odzieży outdoorowej

Zanim jednak przedstawimy Ci najważniejsze elementy – a w szczególności części garderoby – które należy spakować, zatrzymamy się na chwilę na sposobie ich wyboru. Jeśli bowiem już zacząłeś kompletować wyprawkę górską, mogłeś się przekonać, z jak szerokim wyborem masz do czynienia. Czytanie opinii na temat poszczególnych elementów będzie bardzo czasochłonne.

Proponujemy więc znacznie szybszy, a przede wszystkim pewniejszy sposób – wybór profesjonalnej marki produkującej odzież, obuwie i sprzęt outdoorowy od wielu lat. Zyskujesz wówczas pewność, że każdy z wybieranych produktów został stworzony z myślą o osobach, takich jak Ty. Doskonałym przykładem może być tu marka The North Face zaopatrująca miłośników górskich wypraw i stoków od 1966 roku. Co spośród dostępnych produktów musisz więc wybrać?

Buty – czyli podstawa górskich wypraw

Chodzenie w butach nieprzystosowanych do górskich wypraw to prosty przepis na nieszczęście i utratę zdrowia. Absolutna podstawa to stabilne, zapewniające doskonałą przyczepność do podłoża obuwie. Na górskich terenach nasze stopy narażone są na mnogość szkodliwych czynników – od ostrych krawędzi skał, po śliskie nawierzchnie. Dodatkowo pogoda górska potrafi być nieprzewidywalna. Nawet na letnie wyprawy należy zabrać ze sobą wodoodporne buty trekkingowe wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

Kurtka, która ochroni przed deszczem

Kurtka również jest elementem, którego nie możesz pominąć o każdej porze roku. W tym przypadku jednak należy wybierać model dostosowany do pory roku i warunków pogodowych. Na zimowe wyprawy w góry absolutną podstawą jest ocieplana, wodoodporna kurtka. Zarówno letnie, jak i zimowe modele mają jednak cechy wspólne. Jedną z tych najważniejszych jest wiatroszczelność. Z silnymi, porywistymi wiatrami możemy mieć do czynienia w górach o każdej porze roku.

dobre męski kurtki

Odzież gwarantująca ciepło

W chłodniejsze dni nie możesz pominąć także ciepłej odzieży. W tym przypadku zwracaj jednak uwagę na to, by odzież górska była wykonana z materiałów pozwalających Twojej skórze oddychać. Bawełniane ubrania powinieneś raczej zostawić na spotkanie przy rozpalonym obok pensjonatu ognisku. Zdecydowanie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o górskie wyprawy, będzie odzież termoaktywna.

Plecak, który pomieści najważniejszy ekwipunek

Woda, telefon komórkowy, kompas, jedzenie – wszystko to musisz gdzieś zmieścić. Pakowanie ekwipunku do kieszeni czy trzymanie w rękach nie jest najlepszym pomysłem. Z pomocą przychodzi plecak The North Face, który pomieści wiele elementów, a przy tym nie będzie ograniczał ruchów i sprawi, że będziemy czuć się z nim po prostu wygodnie.

Wymienione powyżej elementy to absolutna podstawa ekwipunku górskiego. Nie jest to oczywiście wszystko. Z tym wyposażeniem możesz jednak zacząć swoją pierwszą, krótszą górską wyprawę.