Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 14 • L 14
14C
Nd
14C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaCoraz bliżej aktu oskarżenia w sprawie byłego radnego Rafała P. Nowe zarzuty – niewykluczone
01.09.2017 | 11:44

Coraz bliżej aktu oskarżenia w sprawie byłego radnego Rafała P. Nowe zarzuty – niewykluczone

- W najbliższych dniach będą prowadzone kolejne działania z udziałem podejrzanego - ujawniają w rozmowie z nami stołeczni prokuratorzy.

Na zdjęciu: Byłemu radnemu Rafałowi P. prokuratura zarzuca między innymi wieloletnie znęcanie się nad rodziną.

Fot. Sebastian Torzewski

Najprawdopodobniej na przełomie września i października do sądu trafi akt oskarżenia przeciwko byłemu bydgoskiemu radnemu Rafałowi P. podejrzanemu o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad rodziną oraz wtargnięcie do lokalu, gdzie przebywała. Niewykluczone jednak, że w najbliższych tygodniach katalog zarzutów zostanie rozszerzony.

CZYTAJ TAKŻE: Żona Rafała P. opublikowała wstrząsające nagranie awantury z mężem [AUDIO 18+]

Takie wnioski wynikają z toku prowadzonego od lutego postępowania przeciwko P. W sprawie przesłuchano już kilkunastu świadków, w tym małoletnie córki byłego radnego, przeanalizowano również nagrania, które dostarczyła śledczym Karolina, żona Rafała P. Jedno z nich, które zostało ujawnione publicznie, wywołało medialną burzę i doprowadziło do głośnej debaty na temat przemocy domowej i pomocy jej ofiarom.

Sam Rafał P. konsekwentnie odmawia składania wyjaśnień. Mimo to, w najbliższych dniach mają być prowadzone z jego udziałem kolejne czynności. – Od nich uzależniona jest ewentualna zmiana kwalifikacji czynów oraz rozszerzenie katalogu zarzutów – mówi w rozmowie z nami Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Przypomnijmy, że w drugiej połowie maja byłemu politykowi postawiono zarzuty z artykułu 207, paragraf 1 (znęcanie się nad bliskimi; grozi za to kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia) oraz 193 Kodeksu karnego (wtargnięcie na teren posesji lub do lokalu i nieopuszczenie ich na wezwanie; grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub do roku pozbawienia wolności).

Termin na zakończenie dochodzenia wyznaczono aktualnie na 10 października. Ale śledczy przyznają, że już pod koniec września do sądu może zostać skierowany akt oskarżenia. Dokładny termin poznamy, gdy wyjaśni się, czy Rafał P. zdecyduje się na składanie zeznań i czy wskaże ewentualnych świadków.

Sprawa rodziny P. stała się głośna zimą, gdy wyszło na jaw, że żona byłego radnego wraz z córkami uciekła z domu i zamieszkała w Warszawie. W licznych wywiadach ujawniała, że przez jedenaście lat była ofiarą przemocy domowej. Do kolejnych incydentów miało dochodzić już w stolicy – P. miał brać udział w bójce przed jednym z warszawskich kościołów oraz wtargnąć do mieszkania zajmowanego przez żonę i dzieci. Obecnie ma zakaz zbliżania się do rodziny. Nie przyznaje się do winy.


Powiązane treści