Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICudzoziemcom będzie u nas lżej i łatwiej o pracę i pobyt
10.11.2017 | 15:26

Cudzoziemcom będzie u nas lżej i łatwiej o pracę i pobyt

Na zdjęciu: Konferencja prasowa z pracownikami Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców UW w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki rozbudowuje wydziały zajmujące się pozwoleniami na pracę i pobyt dla cudzoziemców.

Otrzymaliśmy 1,6 mln zł na inwestycje infrastrukturalne – przebudowę pomieszczeń pod obsługę cudzoziemców, związanych z ich zatrudnieniem, legalizacją pobytu. Uruchamiamy również dodatkowe siły, nowe etaty w Bydgoszczy oraz w delegaturach w Toruniu i Włocławku, by usprawnić obsługę przyjmowania wniosków od cudzoziemców – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda zapowiedział, że od najbliższego poniedziałku zacznie działać dla nich specjalna aplikacja wspierająca system o rejestrację online. W 2018 będzie też uruchomiona infolinia dla cudzoziemców w językach: rosyjskim, angielskim oraz z elementami ukraińskiego. System kolejkowy rozwinięty zostanie o dodatkowe funkcjonalności np. powiadomienia SMS, możliwość podglądu stanu kolejki w czasie rzeczywistym, czy uruchomienie infokiosków dla cudzoziemców. Zaadaptowane zostanie kolejne piętro na potrzeby obsługi cudzoziemców oraz zaktualizowane zostaną kryteria wydawania zezwoleń na pracę, w celu adekwatnej reakcji na bieżącą sytuację na rynku pracy. W 35 zawodach deficytowych w regionie, jak np. kierowca czy spawacz, na wniosek pracodawców, wprowadzona zostanie uproszczona procedura legalizacji zatrudnienia.

Jeżeli chodzi o wydawanie zezwoleń na pracę na terenie naszego województwa, to około 85% wniosków dotyczy obywateli Ukrainy. Pozostałe 11% rozkłada się mniej więcej równomiernie na: Białoruś, Chiny i Wietnam. Około 4% dotyczy obywateli innych państw, na przykład Brazylii, Jordanii czy Japonii.

– W ciągu tego roku pracodawcy z regionu złożyli już ponad 12 tysięcy wniosków o legalizację pracy dla cudzoziemców, najwięcej w Bydgoszczy – poinformowała Monika Berger, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Zezwolenia na pobyt w województwie, o które wniosków w tym roku wpłynęło ponad 4 tysiące, w większości przypadków wiążą się z pracą, ale dotyczą także podjęcia tu nauki.

Największą grupę cudzoziemców chcących osiedlić się w naszym regionie stanowią Ukraińcy. Są też wnioski od Białorusinów i od obywateli Nepalu.


Powiązane treści