Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Cyrki ze zwierzętami wracają do miast. Bydgoski ratusz znalazł sposób, by temu zapobiec

Dodano: 10.11.2016 | 11:47
ratusz bydgoszcz

Pomysł bydgoskiego ratusza zadziwił nie tylko cyrkowców.

Na zdjęciu: Budynek Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Fot. wolny dostęp / archiwum

Od 31 października przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt ponownie mogą być organizowane w Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski uchylił wprowadzony w styczniu zakaz, a zarazem zapewnił, że takich pokazów w naszym mieście nie będzie. Pomysł bydgoskiego ratusza zadziwił nie tylko cyrkowców.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoszcz bez cyrków ze zwierzętami. Prezydent podpisał zarządzenie

Zarządzenia w sprawie zakazu organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt wprowadzone zostały w wielu miastach. Sprawą zajęły się sądy, które od pewnego czasu stopniowo uchylają zakazy, twierdząc, że naruszają one konstytucyjną zasadę swobody działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami, legalnie działającym w Polsce cyrkom nie można uniemożliwić ubiegania się o wynajęcie mienia komunalnego. Jednak żaden przepis prawa nie nakłada na gminę obowiązku wynajęcia komunalnego gruntu z przeznaczeniem na określoną działalność, czy też w konkretnym celu.

Z takiej furtki postanowił skorzystać bydgoski ratusz. Zakaz obowiązujący w Bydgoszczy nie został jeszcze uchylony przez sąd, lecz aby do tego nie doszło, prezydent Rafał Bruski już 31 października podpisał dokument mówiący o uchyleniu zarządzenia. Od razu tego samego dnia wprowadzano nowe zarządzenie w sprawie wynajmowania i wydzierżawiania nieruchomości gruntowych stanowiących własność Miasta Bydgoszczy lub Skarbu Państwa w celu krótkotrwałego użycia.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, podmiot i osoba, która chce wynająć lub wydzierżawić teren, musi złożyć specjalny wniosek. Opracowywać go będą przedstawiciele Wydziału Mienia i Geodezji Urzędu Miasta Bydgoszczy, którzy wezmą pod uwagę m.in. opinie mieszkańców i wybranych organizacji pozarządowych. Ocena wniosku zostanie przedstawiona Prezydentowi Miasta Bydgoszczy i to on podejmie ostateczną decyzję. Ratusz zapewnia, że zgody na występ cyrku z udziałem zwierząt na pewno nie będzie.

Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki sądzi, że samorząd nie może cały czas odmawiać wydzierżawienia gruntów. Zgodnie z nowym, ogólnym zarządzeniem wynajmowania i wydzierżawiania nieruchomości gruntowych stanowiących własność Miasta Bydgoszczy lub Skarbu Państwa nic nie stoi na przeszkodzie temu, by tak było.