Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzad znowu atakuje. Jak się przed nim ustrzec?
czad bydgoszcz
12.11.2018 | 18:47

Czad znowu atakuje. Jak się przed nim ustrzec?

Na zdjęciu: Czujnik czadu może uratować życie.

Fot. archiwum

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatrucia czadem. „Cichy zabójca” jest szczególnie niebezpieczny – w tym roku na terenie województwa w wyniku jego wystąpienia zginęło pięć osób. Państwowa Straż Pożarna radzi, jak uniknąć śmierci spowodowanej przez tlenek węgla.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne. Jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach). Jest to bezpośrednia przyczyna zgonów. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, wad konstrukcyjnych czy niedostosowania do nowych, bardziej szczelnych okien i drzwi. Właściciel budynku ma obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów i corocznej kontroli.


Na początku 2018 roku w Bydgoszczy, w wyniku zatrucia czadem zmarły dwie osoby – 1 stycznia, w mieszkaniu przy ulicy Warmińskiego zginął 9-letni chłopiec, a 25 stycznia – 18-latek, mieszkający przy ulicy Grunwaldzkiej. W lutym tlenek węgla zabił mieszkańca powiatu świeckiego, a w marcu – mężczyznę z Torunia. Szerokim echem odbiła się też śmierć 22-latka, który zatruł się czadem w Inowrocławiu. Jak informuje, komenda miejska straży pożarnej w Bydgoszczy, od początku roku na terenie powiatu bydgoskiego strażacy podjęli 80 interwencji w związku z wystąpieniem tlenku węgla.


Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca! Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takim wypadku natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.


Powiązane treści