Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czas na remont wiaduktu w Mąkowarsku. Nośność zostanie podniesiona do 50 ton

Dodano: 16.12.2022 | 16:25

Na zdjęciu: Rozpoczynają się prace związane z przebudową wiaduktu w Mąkowarsku.

Fot. Powiat Bydgoski (sierpień 2022)

Rozpoczynają się prace związane z przebudową wiaduktu nad nieczynną linią kolejową nr 241 w Mąkowarsku (gm. Koronowo). Inwestorem jest Powiat Bydgoski.

Mowa o wiadukcie kolejowym, który znajduje się w ciągu drogi Mąkowarsko-Sokole Kuźnica – Koronowo. Powiat Bydgoski przygotowywał się do tego zadania od dłuższego czasu. Pierwotny projekt przebudowy wiaduktu został zablokowany przez Społeczną Komisję Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie. Konieczne było opracowanie nowej dokumentacji.

– Przeprojektowano najazdy, a sam wiadukt podniesiono o około pół metra niż w pierwotnym projekcie – informowała komisja. – Zależało nam na tym, by wiadukt był wybudowany tak, aby w przyszłości można było bez problemu zainstalować sieć trakcyjną przy elektryfikacji linii kolejowej.

Dotychczasowy wiadukt zostanie wyburzony

W ramach inwestycji zostanie zburzony dotychczasowy wiadukt, który zostanie zastąpiony nowym. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, obecny wiadukt ze względu na stan techniczny posiadał nośność 3,5 tony. Po zrealizowaniu inwestycji nośność wiaduktu zostanie podniesiona do 50 ton. W postępowaniu przetargowym wzięło udział sześć firm. Najmniej zaproponowała firma Kormost z Bydgoszczy (10 mln 091 tys. zł), a najwięcej Optem z Gdańska (15 mln 958 tys. zł). I to właśnie firma z Bydgoszczy wygrała przetarg. Warto zaznaczyć, że Powiat na to zadanie pozyskał dofinansowanie z Polskiego Ładu w kwocie 3 mln zł. Prace powinny zakończyć się jesienią 2023 roku.

Wykonawca już działa

– Plac pod budowę został już przekazany – poinformował nas w rozmowie Bolesław Grygorewicz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy. – Wykonawca już działa, przygotowuje się do rozbiórki wiaduktu. Jako, że jest to teren kolejowy oczywiście trzeba było przejść niezbędne formalności. Wykonawca zgodnie z założeniami projektowymi zobligowany jest na czas budowy do zorganizowania objazdów. Muszę przyznać, że był to już tak naprawdę ostatni dzwonek na wykonanie tej inwestycji, bowiem po ekspertyzie budowlanej byliśmy zmuszeni do obniżenia tonażu do 3,5 tony – dodaje Bolesław Grygorewicz.

W planach jest też ścieżka rowerowa

To jednak nie koniec planowanych prac w tym rejonie. Dobrą informacją dla rowerzystów jest fakt, że planowana jest budowa drogi rowerowej na trasie Mąkowarsko-Sokole Kuźnica-Koronowo. Na początku 2023 roku ma zostać podpisana umowa na zaprojektowanie ścieżki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments