Bydgoszcz
21C
Słonecznie
37% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 22 • L 20
17C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
18C
Nd
20C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCzego należy życzyć Bydgoszczy z okazji 673. urodzin?
bydgoszcz widok panorama wyspa młyńska opera nova stare miasto
19.04.2019 | 13:17

Czego należy życzyć Bydgoszczy z okazji 673. urodzin?

Na zdjęciu: Widok na centrum Bydgoszczy.

Fot. BB

Dziś mija 673. rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich. Urodziny miasta zachęcają do refleksji nad tym, czego powinniśmy mu życzyć.

Wiszące na latarniach flagi, bieg, uroczysta sesja rady miasta i koncert w Filharmonii Pomorskiej – tak miasto uczciło kolejną rocznice nadania przez Kazimierza Wielkiego praw miejskich. Rocznica nieokrągła, więc obchody nie są może zbyt okazałe (zwłaszcza że zbliżają się święta) – ale dla każdego lokalnego patrioty jest to ważny dzień. Czego należy życzyć Bydgoszczy?

Zacznijmy od najważniejszego czynnika, czyli stosunku mieszkańców do Bydgoszczy. Nie ukrywajmy – w tym aspekcie jest jeszcze wiele do zrobienia. Głosy o przemianach i pozytywnych zmianach mieszają się z opiniami o bydgoskiej rezygnacji i marazmie. By miasto żyło, konieczny jest sukces różnorodnych idei – od wystaw przez gastronomię po ofertę handlową. Życzymy, aby kreatywne pomysły na ożywienie Bydgoszczy zyskiwały uznanie i przyciągały mieszkańców. Przyda się też więcej rozmów o oczekiwaniach bydgoszczan i co ważniejsze – ich systematyczne spełnianie. Wsłuchiwanie się w głos obywateli i realizacja ich pomysłów to najlepsza metoda na budowanie lepszej Bydgoszczy.

Otoczenie napędza Bydgoszcz, a Bydgoszcz napędza otoczenie. Władze miasta podkreślają, że nigdy wcześniej stosunki z sąsiednimi miejscowościami nie były tak dobre. Rozwój komunikacji podmiejskiej pokazuje, że współpraca z ościennymi gminami przynosi efekty i daje wiele możliwości. Życzymy by Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz przekształciło się w pełnoprawną Metropolię. Oczywiście Bydgoską, z jedną stolicą.

Bydgoszcz to miasto z wciąż silnym wpływem historii na współczesność. Kolejne odkrycia archeologiczne budzą zainteresowanie i rodzą kolejne wizje upamiętnienia przeszłości. W dyskusjach o odtworzeniu Zachodniej Pierzei czy odbudowie zamku nie brakuje emocji i skrajnie odmiennych poglądów, ale dzięki nim rośnie zainteresowanie dziejami Bydgoszczy. A miasto jest wciąż pełne mało eksponowanych historii, takich jak dzwony Wołodyjowskiego w katedrze. Należy życzyć, aby Bydgoszcz lepiej promowała swoje atrakcje i atuty, a poszerzanie wiedzy o jej historii wpływało na lepsze postrzeganie miasta przez samych mieszkańców.

Bydgoszcz nie może narzekać na liczbę inwestycji – choć wiele z nich mogłoby być znacznie lepiej prowadzonych czy zaprojektowanych. Pełnią one nieodzowną rolę dla rozwoju miasta. Budynki budują prestiż miasta – dlatego życzymy, aby rząd spojrzał przychylnym okiem na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej. Nada on bowiem nową jakość nie tylko kształcenia kolejnych wybitnych muzyków jak Rafał Blechacz, ale też przestrzeni pomiędzy Śródmieściem a osiedlem Leśnym. Należy wspomnieć też o infrastrukturze. Życzymy szybkiego rozwiązania problemów z budową drogi S5 i przyspieszenia realizacji S10. A budowa węzła multimodalnego niech nie będzie odkładana w czasie.

A skoro o inwestycjach mowa – kolejne wielkie zamierzenia są albo w realizacji, albo w bliskich planach. Życzymy, by budziły one mniej emocji i nie odbywały się w atmosferze populistycznych dyskusji. Nowe biura czy hale produkcyjne przyciągają nowych inwestorów, przez co Bydgoszcz staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. A jego oferta musi być coraz lepsza, by można było zatrzymać w mieście najzdolniejszych uczniów czy studentów.

Uczelnie to kolejna kwestia, w której życzymy sobie znacznie lepszej sytuacji niż obecnie. Dobrze, że nasze uniwersytety ze sobą współpracują, ale zdaniem wielu powinny one połączyć się w jeden organizm. Trzeba dbać o to, by UKW i UTP były silniejszymi ośrodkami akademickimi. Inne życzenie – choć jednak na razie marzenie – to osobna, niezależna uczelnia medyczna.

Nic nie budzi jednak takich emocji jak wydarzenia sportowe. W ostatnich latach najpopularniejsze w mieście dyscypliny przeżywały jednak spory kryzys – lecz dziś wiele wskazuje na to, że zarówno piłkarski Zawisza, jak i żużlowa Polonia obrały odpowiednią drogę odbudowy. Powoli przynosi to efekty, ale czekamy na powrót obu drużyn do najwyższej klasy rozgrywek. Życzymy też awansu dla koszykarskiej Astorii, powrotu Artego do strefy medalowej oraz udanego nowego otwarcia w siatkarskim Chemiku i jeszcze lepszych wyników Pałacu.

Na koniec trzeba wspomnieć o czynnikach politycznych. Warto dążyć do tego, by nie oglądać się na innych i robić swoje. Wymaga to krytycznego spojrzenia na własne mocne i słabe strony (czynniki zewnętrzne to tylko jeden z elementów wpływających na pozycję Bydgoszczy), lepszego lobbingu i promiejskich elit. Niestety w lokalnym życiu politycznym zbyt mocno widać dominację partyjnych, ogólnopolskich linii niż pomysły na rozwiązanie realnych problemów miasta. Doceniajmy więc merytoryczne dyskusje i osoby, które potrafią wznieść się ponad swoje poglądy dla dobra Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści