Bydgoszcz
15C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 15 • L 15
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIECzerwona witamina. Nie tylko dla wegetarian
witamina c, witamina b12 - pixabay
16.01.2018 | 18:48

Czerwona witamina. Nie tylko dla wegetarian

Na zdjęciu: Witamina B12 jest w dużym stopniu odpowiedzialna za odczuwanie stresu.

Fot. PixaBay

Witamina B12 jest w dużym stopniu odpowiedzialna za odczuwanie stresu. Jej niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Skąd nazwa „czerwona witamina”? – Chodzi zapewne o jej rolę m.in. w procesie produkcji czerwonych krwinek, czyli wspomaganie roli żelaza we krwi – tłumaczy Joanna Buharowska-Donten, diagnosta laboratoryjny z Laboratorium „Alco” w Bydgoszczy. – Ponieważ w postaci naturalnej znajduje się tylko w produktach zwierzęcych, często na jej niedobór cierpią wegetarianie i weganie. Ale również u osób regularnie spożywających mięso i produkty zwierzęce często pojawia się jej niedobór. Warto sprawdzić, czy jej poziom jest prawidłowy. To prosty test z krwi, którego wyniki są już po kilku godzinach – dodaje pani Joanna.

Gdy poziom jest zbyt niski
Jej niedobór niestety nie jest od razu widoczny, chociaż czyni w organizmie duże spustoszenia. Najniebezpieczniejszym jest anemia złośliwa, czyli choroba Addisona-Biermera. Problemy z nieregularnym krwawieniem. Mogą się pojawić problemy z koncentracją, nauką i skupieniem się na wykonywanym zadaniu. Pogorszenie nastroju, a nawet zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Wpływa również na pojawienie się irytacji, obniżenie nastroju, pojawienie lęków. Jej niedobór jest obarczany odpowiedzialnością za problemy z wyróżnianiem się i pracą całego układu pokarmowego. Ponadto u dzieci może powodować opóźnienie wzrostu. U wszystkich bóle mięśniowe. Jest w dużym stopniu odpowiedzialna za wypadanie włosów, kłopoty ze skórą takie jak trądzik, zapalenia skóry, wysypki. Wpływa na rytm dobowy i zaburzenia snu. Jest niezbędna w czasie ciąży zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

W poszukiwaniu witaminy B12
Chociaż jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie są potrzebne duże jej dawki. Gdzie ją można znaleźć? Głównie w mięsie. Najwięcej w wątróbce, ale również w rybach, chudym mięsie i jajkach. Można jej poziom uzupełnić suplementami w formie tabletek lub w zastrzykach.


Podobne wpisy

Powiązane treści