Bydgoszcz
29C
Słonecznie
38% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 29 • L 29
27C
Pt
27C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
27C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCześć i Chwała Bohaterom! Bydgoszcz oddaje hołd Powstańcom Warszawskim [ZDJĘCIA]
01.08.2019 | 19:35

Cześć i Chwała Bohaterom! Bydgoszcz oddaje hołd Powstańcom Warszawskim [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Uroczystości pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoszcz, godzina 17.00. Miasto zatrzymuje się na chwilę, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim. Stają w zadumie przechodnie,  w zatrzymanych samochodach włączane są klaksony, powietrze niesie dobiegające z różnych stron dźwięki syren alarmowych. A pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego rozpoczynają się obchody upamiętniające kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jak co roku w taki właśnie sposób przypomina się o wydarzeniach 1 sierpnia 1944 roku i o ich bohaterach. O niezłomnych Powstańcach Warszawskich, którzy na wezwanie Ojczyzny, stanęli do walki o wolność Polski i o naszą przyszłość.

Na zaproszenie organizatorów uroczystości – Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Koła Terenowego Związku Powstańców Warszawskich, przy pomniku niezawodnie stawiają się reprezentanci stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, pielęgnujący tradycje Związku Powstańców Warszawskich. Obecni są: parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, reprezentanci wojska, delegacje wyższych uczelni i szkół, konsulów honorowych, przedstawiciele wojewódzkich i miejskich służb, inspekcji i straży, harcerzy, a także przedstawicieli organizacji społecznych i pozarządowych, oraz bydgoszczanie, przybyli na dzisiejszą uroczystość z kwiatami i zniczami. Dlaczego? Bo Powstanie Warszawskie było aktem wielkiej odwagi i wyrazem równie wielkiego pragnienia wolności i pokoju, którego nie były w stanie stłumić lata okupacyjnej udręki. Dla tych wartości, wierząc w Polskę wielką i niepodległą, Powstańcy gotowi byli walczyć i nierzadko również ginąć na warszawskich barykadach. Właśnie dlatego także w Bydgoszczy pochylają się dziś przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, oddając cześć i chwałę tym, którzy wciąż na nowo uczą nas szacunku i miłości do naszego najcenniejszego dobra – wolnej ojczyzny.

Jakie było tło historyczne wydarzeń 1 sierpnia 1944 roku przybliża uczestnikom uroczystości doktor Sławomir Łaniecki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Po nim głos zabiera Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Mówi m.in.: Dziś, kiedy obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego z pokorą pochylamy głowy przed tymi, którzy mieli w sobie dość odwagi, by wskazać nam drogę do celu, dzięki którym wolność i niepodległość, tłumiona przez długie, wojenne lata, w sercach naszych rodaków, z tryumfem się odrodziła. Jakich słów użyć, by wyrazić naszą wdzięczność. Niech już na zawsze pamięć Powstania Warszawskiego kształtuje nasz szacunek i miłość do tych, którym nie było wszystko jedno, którzy potrafili kochać Polskę tak prawdziwie i tak do końca…

A Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski tak uzupełnia jego słowa: Nie chciałbym, żeby to było wszystko, co pozostanie w naszej pamięci. Bo chciałbym, żeby wartości, które wówczas połączyły Polaków, żyły nadal i nie odeszły wraz z tamtym bohaterskim pokoleniem! Aby pamięć o Powstaniu, ale i tamta międzyludzka solidarność, której nam dziś, jako wspólnocie, zaczyna coraz dotkliwiej brakować, stanowiła dla nas oraz dla przyszłych pokoleń nasz najcenniejszy narodowy depozyt.

Delegacje uczestników składają pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze.

Wcześniej, w trakcie mszy świętej w kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju, modlono się za tych, którzy nie szczędzili swego życia w obronie i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W homilii przypomniana została rola kapelanów wojskowych w Powstaniu Warszawskim.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści