Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Cztery próby oszustwa w województwie. W dwóch przypadkach wyłudzono pieniądze i biżuterię

Dodano: 23.07.2020 | 18:54

Apelujemy do mieszkańców o rozwagę przy rozmowach telefonicznych - mówią policjanci.

Na zdjęciu: Włocławscy policjanci otrzymali tylko wczoraj cztery informacje o działaniu oszustów na terenie miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski

Cztery informacje o działaniu oszustów na terenie miasta wpłynęły we wtorek (22 lipca) do funkcjonariuszy z włocławskiej komendy. – W każdym przypadku policjanci prowadzą postępowania – słyszymy od mundurowych.

Włocławscy policjanci informują, że w dwóch przypadkach mieszkanki miasta nie dały się nabrać na tzw. akcję służb przeciwko oszustom. – Po rozłączeniu się powiadomiły prawdziwych policjantów – mówi st. sierż. Tomasz Tomaszewski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.

Mniej szczęścia miała dwójka innych mieszkańców Włocławka. 84-latek i 86-latka przekazali oszustom swoje oszczędności i biżuterię, której wartość szacuje się wstępnie na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. – Za każdym razem do włocławian na telefon stacjonarny dzwonił sprawca, podając się za funkcjonariusza służb i rozłączał się – opisuje Tomaszewski. – Za chwilę był ponowny telefon i z drugiej strony oszust przedstawiał się za funkcjonariusza komendy informując, że przed chwilą był telefon od fałszywego funkcjonariusza, a ich oszczędności są zagrożone – dodaje.

Z rozmowy – jak opisują policjanci – wynikało, że prowadzona jest tajna akcja przeciwko przestępcom. – Żeby uwiarygodnić swoją legendę, sprawca kazał bez rozłączania się zadzwonić na numer alarmowy, gdzie inna osoba potwierdzała taką akcję – dodaje st. sierż. Tomasz Tomaszewski. W dalszej części rozmowy, oszust pytał przez telefon o to, jakie oszczędności trzymane są przez seniorów w domu lub w banku oraz czy posiadają kosztowności. – Niestety w dwóch przypadkach poszkodowane osoby przekazały takie informacje, co pozwoliło przestępcom na prowadzenie dalszej rozmowy – słyszymy we włocławskiej komendzie.

Oszuści następnie informowali, że pojawi się funkcjonariusz, który na czas akcji zabezpieczy zarówno pieniądze, jak i kosztowności. – Po zabraniu przekazanego mienia sprawca oddalił się. Po jakimś czasie poszkodowane osoby zadzwoniły na prawdziwy numer alarmowy 112, gdzie zostały powiadomione o wyłudzeniu przez oszustów ich oszczędności i kosztowności – dodaje Tomaszewski.

Policjanci po raz kolejny apelują do mieszkańców, żeby w każdym przypadku rozłączyć rozmowę telefoniczną i dopiero po usłyszeniu sygnału w słuchawce telefonu stacjonarnego dzwonić na numer alarmowy 112. – Pamiętajmy, że policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o szczegółowe dane związane z naszymi oszczędnościami lub posiadanymi kosztownościami. Także nigdy policjanci nie każą przekazywać danych dotyczących posiadanych kont bankowych. Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczone zaufanie. Zawsze przed przekazaniem pieniędzy, czy przekazaniem numerów kont bankowych skontaktujmy się z rodziną. Ten jeden telefon pozwoli nam uniknąć utraty naszych oszczędności – mówią funkcjonariusze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments