Bydgoszcz
-4C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -4 • L -6
-1C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-3C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzujka na straży twojego bezpieczeństwa. Rusza akcja kujawsko-pomorskich strażaków
Sławomir Herbowski
16.11.2021 | 21:50

Czujka na straży twojego bezpieczeństwa. Rusza akcja kujawsko-pomorskich strażaków

Na zdjęciu: O szczegółach akcji podczas konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim mówił m.in. zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Sławomir Herbowski.

Fot. Szymon Fiałkowski

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej kontynuują akcję „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. O szczegółach mówiono podczas wtorkowej (16 listopada) konferencji prasowej.

O szczegółach inicjatywy mówili wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Sławomir Herbowski. Celem kampanii – jak opisuje urząd wojewódzki – jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz w domach jednorodzinnych.

– W ubiegłym roku mieliśmy 288 zdarzeń na terenie województwa związanych z czadem w gospodarstwach domowych. W tym tych przypadków jest już przeszło 140 – mówił wojewoda i za wszystkie działania dziękował strażakom.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP tłumaczył z kolei zasady działania czujki, która wykrywa w pomieszczeniach tlenek węgla. – Czad jest bezwonny, nie widać go, nie ma smaku, stąd większość ludzi myśli, że są w stanie go wyczuć. Nie jest możliwe wykrycie tlenku węgla bez użycia czujki – opisywał st. bryg. Sławomir Herbowski i dodał: – Dlatego przypominam o czyszczeniu kominów, przewodów wentylacyjnych i obowiązkowych przeglądach instalacji gazowych, wentylacyjnych i kominowych.

St. bryg. Herbowski wyliczał, że w skali kraju dochodzi rocznie ok. 150 tysięcy pożarów, w których ginie niemal 500 osób, z czego 400 we własnych domach. – Okazuje się, że pożary w mieszkaniach są drugim, po pożarach w rolnictwie, zagrożeniem dla ludzi – mówił zastępca komendanta wojewódzkiego.

Po zakończeniu konferencji, w urzędzie odbyła się uroczystość wręczenia przez wojewodę nadanych przez prezydenta RP Medali za Długoletnią Służbę oraz Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, które nadał minister zdrowia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści