Bydgoszcz
5C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 4
8C
Sob
5C
Nd
5C
Pon
9C
Wt
5C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzujniki czadu dla bydgoszczan
Czujnik czadu
21.09.2018 | 09:52

Czujniki czadu dla bydgoszczan

Na zdjęciu: Czujnik czadu.

Fot. Archiwum.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy rozdysponuje jesienią wśród bydgoszczan ponad tysiąc czujników czadu.

Takie rozwiązanie rekomendowali eksperci. Pomoże to ograniczyć liczbę ofiar niebezpiecznego gazu w mieszkaniach ogrzewanych przede wszystkim gazem lub węglem.

Dla wielu bydgoszczan zakup czujnika czadu jest dodatkowym wydatkiem, znajdującym się na końcu listy planowanych wydatków. Dlatego w Bydgoszczy osoby korzystające ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą mogły odebrać urządzenie sygnalizujące pojawienie się tlenku węgla za darmo. Obecnie trwa wybór firmy, która dostarczy ponad 1000 urządzeń. Ich dystrybucją zajmie się MOPS. Takie rozwiązanie rekomendowali m.in. strażacy.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Ryzyko zatrucia wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane. Czad nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.


Powiązane treści