Bydgoszcz
4C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 4 • L 3
3C
Czw
3C
Pt
5C
Sob
7C
Nd
6C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCzy bydgoscy strażnicy miejscy zyskają kamery na mundurach? Ratusz odpowiada na interpelację radnego Wenderlicha [SONDA]
wenderlich pis
05.11.2019 | 16:57

Czy bydgoscy strażnicy miejscy zyskają kamery na mundurach? Ratusz odpowiada na interpelację radnego Wenderlicha [SONDA]

Podobne rozwiązanie przetestowano latem we Wrocławiu - wskazuje szef klubu radnych PiS.

Na zdjęciu: Jarosław Wenderlich zapytał prezydenta Rafała Bruskiego, czy strażnicy miejscy zostaną wyposażeni w kamery na mundurach, aby rejestrować swoje interwencje.

Fot. Szymon Fiałkowski

Radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich zapytał prezydenta Rafała Bruskiego, czy strażnicy miejscy w Bydgoszczy będą testowali w trakcie interwencji kamery na mundurach. Okazuje się, że takie testy miały już miejsce. I to… dwa lata temu.

Wenderlich w swojej interpelacji zwrócił uwagę, że po takie rozwiązania sięga się coraz częściej. Jako przykład podał Wrocław, gdzie – jak tłumaczy – strażnicy testowali kamery w lipcu. I zapytał, czy również bydgoscy municypalni będą mieli możliwość nagrywania interwencji wobec sprawców wykroczeń.

Prezydent Bruski odpisał szefowi klubu radnych PiS, że takie testy miały miejsce w listopadzie, tyle że 2017 roku. Wskazuje jednak przy tym, że w ich trakcie pojawiły się dwa problemy. Pierwszy – to regulacje prawne. Ustawa o strażach gminnych umożliwia im bowiem wyłącznie rejestrację obrazu. „Posiadanie samego zapisu obrazu poszczególnych interwencji, lecz bez dźwięku, powoduje, że w większości przypadków będzie on mało przydatny” – pisze Bruski. I dodaje, że problemem były też koszty, choć te nie są nadzwyczajnie wysokie. Jak przekazał prezydent, wyposażenie wszystkich strażników w kamery i obsługujące je stacje dokujące to koszt 78 tysięcy złotych (stan z listopada 2017 r.). „Stąd nie było możliwości sfinansowania tego zakupu ze środków będących w budżecie straży miejskiej” – przekonuje Rafał Bruski.

Ratusz nie wyklucza jednak, że w przyszłość kamery na mundury strażników jednak trafią. Musiałyby jednak nastąpić zmiany we wspomnianej ustawie, która zezwalałaby im na rejestrowanie także dźwięku w trakcie służby.

Czy straż miejska w Bydgoszczy powinna być wyposażona w kamery?

Zobacz rezultat

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Gal Anonimtomski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomski
Gość
tomski

Pan W. ze swoimi partyjnym kolegami niech się zajmie pomocą w pozyskaniu kasy dla Bydgoszczy po rewulucjach finansowych gdzie zabrano miastu ok 100 mln, a nie zajmuje się pierdołami dla pasozytniczej i nikomu niepotrzebnej SM. Taki z niego radny, a nie wie że było to rozważane 2 lata temu. Pieniacz i nie wnosi żadnych ciekawych rozwiązań.

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

Bardzo dobrze każdy funkcjonariusz prawa powinien posiadać na mundurze kamere i skonczyloby sie naduzywanie ich praw..

Powiązane treści