[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Czy dozwolone jest uzupełnianie umowy frankowej? [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 07.05.2021 | 14:28

Na zdjęciu: Radca prawny Przemysław Piątek wyjaśnia kolejne zawiłości związane z umowami frankowymi.

Fot. FreeImages

Na zadane w tytule pytanie od razu odpowiadam: nie, nie jest to możliwe. O tym, dlaczego tak jest, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

W mojej ocenie, przekroczenie granic swobody umów określonych w art. 3531 KC prowadzi do nieważności czynności prawnej jako sprzecznej z kodeksem cywilnym, a konkretnie z art. 58 KC. Dotknięte nieważnością postanowienia dotyczą głównych świadczeń klientów banku, tj. zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu i zapłaty odsetek. Tym samym zasadne jest założenie, że bez przedmiotowych to znaczy abuzywnych postanowień dotyczących sposobu określania kursów walut, strony nie zawarłyby umowy kredytu. Oczywistym jest, że bankowi taki kredyt w ogóle by się nie opłacał, a kredytobiorca gdyby chciał, wybrałby „czysty” kredyt złotówkowy.

Ponadto niewykonalne jest znalezienie wśród możliwych źródeł uzupełnienia skutków czynności prawnej dokonanej przez strony (art. 56 KC), wskazań w jaki sposób możliwe byłoby ustalanie kursów walut. Nie ma żadnej obiektywnie istniejącej zasady współżycia społecznego, która określałaby, że jeśli umowa nie określiła wysokości świadczenia pieniężnego jednej z stron, to należne jest świadczenie w wysokości ogólnie przyjętej.


WCZEŚNIEJSZE PORADY PRAWNE DOSTĘPNE TUTAJ


Gdyby ustawodawca chciał aby tak było, wyraziłby to w przepisach szczególnych, dyspozytywnych, a zatem takie uzupełnienie treści czynności prawnej dokonanej przez strony następuje nie na podstawie zasad współżycia społecznego czy zwyczaju, a na podstawie ustawy. Tak samo nie istniał jakikolwiek zwyczaj stosowania kursów NBP. Jest wręcz odwrotnie, analiza treści umów kredytów indeksowanych bądź denominowanych wskazuje raczej, że jeśli istniał jakiś zwyczaj, to było to stosowanie kursów ustalanych w tabelach konkretnego banku.

Nielogiczne, a nawet absurdalne jest odwoływanie się do zasad ustalania kursów walut przez NBP. Przede wszystkim zasady ustalania kursów walut NBP ustalone są w uchwale jego zarządu, zgodnie z kompetencjami tego organu. Celem ustalania kursów walut przez NBP nie jest ich stosowanie w umowach z konsumentami, a przecież cały czas ocenie podlega właśnie taki stosunek prawny.

Ponadto, na co zwracałem uwagę już we wcześniejszych artykułach – usunięcie klauzuli indeksacyjnej powoduje, że nie ma jej w ogóle w umowie. Nie wymaga ona żadnej modyfikacji, bo nie istnieje w tych spornych umowach. Nie ma więc potrzeby poszukiwania „sprawiedliwego” czy też „odpowiedniego” kursu dla CHF, ponieważ zostaje on wygumkowany z umowy. Inną kwestią jest brak możliwości stosowania LIBOr-u do PLN, ale o tym też już pisałem.

Mam nadzieję, że już 11 maja br. Sąd Najwyższy odpowie w końcu na pytania „frankowe” i za tydzień będę mógł ten wyrok skomentować. W międzyczasie, jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF.
Możesz go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
——————————
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
>> https://www.facebook.com/radcapiatek/

Czy dozwolone jest uzupełnianie umowy frankowej? [RADCA w PIĄTEK]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments